Paylaş •

Potassium Thioglycolate

Potassium Thioglycolate Nedir?

Molekül Formülü (Potassium Thioglycolate) : C2H3KO2S

Molekül Ağırlığı: 130.21 g/mol

Kimyasal Adı: Potasyum, 2-sülfonilasetat

CAS Numarası: 34452-51-2

Bu kimyasal madde Tiyoglikolik Asit’in potasyum tuzudur. Diğer bir önemli ismi de Potasyum,2-merkapto asetat olarak adlandırılmaktadır. Organik yapıya sahip potasyum tuzudur.

Kardeş ürünlerine olarak Calcium Thioglycolate’a kıyasla daha az tercih edilmektedir. Bunun nedeni Calcium Thioglycolate daha etkili özelliklere sahiptir.

Sulu çözeltisi yaklaşık %42 dolaylarındadır.

Ve Kalsiyum Tiyoglikolat ile arasındaki en büyük fark etken madde komsantrasyonunun düşük olmasıdır. Bu sebeple, her 2 hammadde ile yapılan ürünlerin arasındaki farkın en büyük sebebi bu konsantrasyon farkıdır.

Diğer İsimleri Aşağıdaki Gibidir;

  • Potasyum Merkaptoasetat
  • Potasyum Tiyoglikolat
  • Tiyoglikolik Asit Potasyum Tuzu
  • Asetik Asit, Merkapto mono potasyum tuzu
  • Potasyum, 2-sülfanilasetat

Nasıl Üretilir?

Tiyoglikolik Asit’in Potasyum kaynağı olan kimyasal madde ile reaksiyona sokulması ile elde edilmektedir. Ama bu kimyasal maddenin üretimi konusunda detaylı bilgiler bulunmamaktadır.

Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri Nelerdir?

Fiziksel görünüm olarak açık pembe renge sahip olan sıvı formda bir kimyasaldır.

Erime noktası 226 °C ile 229 °C dir.

Su içerisinde çözünme özelliğinde sahiptir.

Yoğunluğu 1.311 g/cm³ düzeyindedir.

Potassium Thioglycolate Kullanım Alanları Nerelerdir?

  • Kozmetik sektöründe tüy dökücü kremlerin imalatında ana bileşendir.
  • Bazı insanlar saçlarının düz olmasını isterler. Kıvırcık saçların ve dalgalı saçların düzleştirilmesi için Potassium Thioglycolate kullanılabilir.
  • Tüy dökücü kremlerin imalatında Calcium Thiglycolate ile modifiye edilerek kullanılabilmektedir.
  • Tüy dökücü kremler üretilirken bir kaç forma sahiptir. Genel krem formunda, aerosol olarak ve duş kremi olarak üretilebilir.
  • Potasyum Tiyoglikolat keratin yapısını kırarak işlem görmektedir.

Fiyatlarına Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Potassium Thioglycolate fiyat olarak üretiminde kullanılan hammaddelerin fiyatlarına doğrudan bağlıdır. Asetik asit ve Potasyum kaynaklarının fiyatları arttıkça fiyatlar artacaktır.

Potasyum Tiyoglikolat fiyatları kullanım alanlarına doğrudan bağlıdır. Solaryum tesislerinin sayısının artması ile Potasyum tiyoglikolat fiyat olarak azalmaktadır.

Potassium Tiyoglikolat distribütörleri fiyat politikası üzerinde önemli etkilere sahiptir. Fiyatların artması ve azalması konusunda stok kontrolü ile dengede tutabilmektedirler.

Potassium Thioglycolate Satışı

Kimyasal maddeler uluslararası standartlarda belirlenmiş ambalajlar ile paketlenir. Bunlar en düşük ambalaj ile başlayarak en büyük ambalaja veya tankerli olacak dökme yöntemi ile satışı yapılmaktadır. Bunlar 1 gramlık ambalaj da olabilir, 1 tonluk big bağ ambalaj da olabilir, en düşük bidon ambalajı da olabilir, tankerli olacak şekilde ambalajsız satış da yapılmaktadır.