Paylaş •  

 

Lidokain (Lidocaine)

LIDOCAINE AMBALAJ FOTO LİKODAİN AMBALAJ
Ürün Belgeleri
LİDOCAİN ANALİZ SERTİFİKASI

Lidokain (Lidocaine) Nedir?

Molekül Formülü (Lidokain (Lidocaine): C14H22N2O

Molekül Ağırlığı: 234.34 g/mol

Kimyasal Adı: 2-(Dietilamino)-N-(2,6-dimetilfenil) asetamid

CAS Numarası: 137-58-6

Antiaritmik sınıfta yer alan anestetik özelliğe sahip bir kimyasaldır. Bir başka ismi Xylocaine’dir. Lokal bir anestetiktir. Son yıllarda prokain’in yerini almıştır. Monokarboksilik asittir.

Sentetik aminoetilamid’tir. Vücutta yer alan iyon kanalları olarak adlandırılan ve Sodyum, Potasyum ve Kalsiyum kanalları olabilir. Bunlara voltaj kanalları denir.

Bunlar arasında bulunan voltaj kapılı sodyum kanallarına lidokain (lidocaine) bağlanması ile inhibe edici özelliğini gösterir ve nöronal membranı stabilize etmektedir. Bundan dolayı impulsların başlatılması ve iletilmesi için gerekli olan iyonik akış sistemini durdurur. Ve lokal anestezinin gerçekleşmesini sağlar. Yani lokal dokuların nöranları duyularla ilgili sinyalleri beyine gönderememesinden kaynaklanır.

Diğer İsimleri Aşağıdaki Gibidir;

 • Ksilokain
 • Anestacon
 • L-Caine
 • Lidokain
 • Lidocaine
 • 137-58-6
 • Lidocaina

Nasıl Üretilir?

Lidokain (Lidocaine) üretimi, 2,6-Dimetilanilinin karboksilli asitler sınıfından olan Kloroasetil Klorür ile asilasyon reaksiyonu ve sonrasında ortaya çıkan ara ürün ile dietilamin’in reaksiyona sokulması sonucunda üretilmektedir.

Üretim sürecinde 2,6-Dimetilanilin, glasiyal asetik asit (%99-%100) içerisinde kloroasetil klorür ile reaksiyona sokulur. Daha sonra reaksiyon karışımını sodyum asetat ilave edilir. Elde edilen ürün (kloroasetil-2,6-dimetilanilid) inert bir çözücü (Benzen) içerisinde dietilamin ile kaynatma işlemi gerçekleştirilir.

Lidokain üretiminde daha sonraki safhada kurutma süreci gerçekleştirilir. Su moleküllerinin uzaklaştırılması ile lidocaine kristalleşir. Ve yüksek saflıkta ürün elde edilir.

Fiziksel Ve Kimyasal Özellikleri Nelerdir?

Fiziksel görünüm olarak iğneye benzeyen beyaz renkte kristal formunda bir kimyasal bileşiktir.

Erime noktası 68 °C ile 69 °C aralığındadır.

Kaynama noktası 180 °C ile 182 °C arasındadır.

Lidokain (Lidocaine) çözünürlük olarak Etil Alkol içerisinde çözünmektedir. Eter, kloroform, su ve yağ içerisinde çözünür. HCl formu su içerisinde kolay çözünmektedir. Fakat Base formu pratikte su içerisinde kolay kolay çözünmez.

En yaygın kullanılan formu Lidokain Hidroklorür (H14H22N2O.HCl) ise beyaz kristal toz formuna sahiptir. Monohidrat formu su içerisinde çözünmemektedir (Bu formu Base olarak geçmektedir). Alkol içerisinde çözünür. Acı bir tada sahiptir.

Lidokain (Lidocaine) Kullanım Alanları Nerelerdir?

 • Yağ içerisinde yüksek çözünürlüğe sahip olmasından dolayı prokain (procaine) ve tetrakain (tetracaine) türü amino ester tür olan lokal anestetik bileşiklerden daha hızlı etki göstermektedir kabiliyetine sahiptir. Aynı zamanda uzun süre etki kabiliyetine sahiptir.
 • Epidurak anestezide kullanılan önemli bir anestetiktir.
 • Pediatrik hastalarda parenteral olarak veya ötektik bir karışım ile , tek başına yada prilokain veya etidokain ile birlikte kombinasyon formuyla topikal olarak kullanılır.
 • Farmasötik kremlerde veya losyonlarda iltihaplı cilt problemlerini gidermek için Lidokain (Lidocaine) kullanılır.
 • Ameliyat sırasında ameliyat edilecek alanın lokal olarak uyuşturmak için kullanılmaktadır.
 • Kalp krizi geçiren hastalarda ritim bozukluğunu ortadan kaldırmak için enjeksiyon yöntemi ile uygulanmaktadır.
 • Sodyum kanallarını inhibe ederek ilgili alanında beyine sinyal göndermesini engellemektedir. Bunun sonucunda acı ve ağrı hissedilmemektedir. Bu tür uygulamalarda kullanılan anestetik bir kimyasaldır.
 • Ağız bakımı ve diş sağlığı faaliyetlerinde, diş çekimi veya diş üzerinde işlem yapılmadan önce damakta uyuşturma işlemi yapılmaktadır. İğne ile uyuşturma işlemi yapılmadan önce lidocain içeren lokal anestezik kremleri kullanılır. Bu kremlerin üretiminde lokal aneztezik maddedir.
 • Perkütan absorbsiyon tipi lokal anestezik kremlerin imalatında etken madde olarak kullanılır. Bunun yanında yardımcı maddeler olarak Trietanolamin %85, Polivinil Alkol, CMC (Karboksimetil Selüloz) kullanılır.
 • Erkeklerde genital duyarsızlaştırıcıların imalatında etil alkol, gliserin gibi maddelerle birlikte kullanılmaktadır. Bu uygulamada stratum corneum’daki sinirlere nüfuz ederek kan dolaşımına emilimi azaltmaktadır.

Fiyatlarına Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Lidokain (Lidocaine) fiyat olarak üretiminde kullanılan kimyasalların fiyatlarına doğrudan  bağlıdır. Kloroasetil Klorür ve Asetik Asit fiyatları arttıkça bu kimyasal maddenin fiyatları artacaktır. Dietilamin fiyatları arttıkça Lidokain fiyat olarak artmaktadır.

Lidokain (Lidocaine) satışı yapan firmalar stoklarına bağlı olarak fiyatları kontrol etmektedirler. Stoklar azaldıkça Lidocaine fiyatı artmaktadır.

Lidokain (Lidocaine) distribütörü olan firmalar bu kimyasal maddenin satış ve stok durumlarını kontrol altında tutmaktadır. En iyi fiyatları, distribütör firmalar tarafından verilmektedir.

Lidokain (Lidocaine) Satışı

Kimyasal maddeler uluslararası standartlarda belirlenmiş ambalajlar ile paketlenir. Bunlar en düşük ambalaj ile başlayarak en büyük ambalaja veya tankerli olacak dökme yöntemi ile satışı yapılmaktadır. Bunlar 1 gramlık ambalaj da olabilir, 1 tonluk big bağ ambalaj da olabilir, en düşük bidon ambalajı da olabilir, tankerli olacak şekilde ambalajsız satış da yapılmaktadır.