Daha fazlası..

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages

 

 

Kimyasal Madde Satışı Hakkında

Kimyasal Madde satışı Türkiye genelinde birçok ilde yapılmaktadır. Kimyasal maddelerin Türkiye’de en çok kullanıldığı il İstanbul’dur. Bunun nedeni istanbul’da sanayinin gelişmiş olmasından kaynaklanmaktadır.

Sanayinin gelişmiş olması Kimyasal Maddelerin yoğun bir şekilde kullanıldığı anlamına gelmektedir.

Türkiye olarak, Kimyasal Hammadde üretim yatırımları yeterli düzeyde yapılmamıştır. Bundan dolayı kimyasal Hammaddelerin birçoğu yurt dışından ithal edilmektedir. Bu konuda üretimin, imalatın temelini oluşturan Kimyasal Hammaddeler alanında, kimyasal hammadde üretim tesislerinin kurulmamış olması, ülkemiz açışından en büyük dezavantajdır.

Son yıllarda Kimyasal Hammadde üretim tesislerinin kurulması alanında bir girişim olsa da, aradaki açığın kapatılması 10 yıllarca sürebilir. Bu nedenle Kimyasal Hammadde üretim tesisi kurulum çalışmalarına ve Kimyasal Hammadde üretim tesisi yatırımlarına hız verilmesi gerekmektedir.

Bundan dolayı Kimyasal Hammaddeler, ithal edilerek piyasaya sürülmektedir. Kimyasal madde satışı yapan firmalar, kimyasal madde ithalatı yapan firmalar fiyat konusunda avantajlıdır. Çünkü; Satışını yaptığı kimyasal maddeleri imalatçı firmalardan satın almıştır.

Kimyasal madde satan firmalar en çok İstanbul’da bulunmaktadır. Kimyasal maddelerin fiyatı da en avantajlı olduğu bölge İstanbul . Çünkü ithalatın doğrudan gerçekleştiği firmaların bulunduğu merkezler bu ildedir.

Kimyasal Maddelerin satışını yapan firmalar aşağıdaki kategorilerde ürün gruplarının ticaretini gerçekleştirmektedir. Bunları başlıca aşağıda inceleyebiliriz.

 • İlaç Kimyasalları Satan Firmalar
 • Gıda Kimyasalları Satan Firmalar
 • Tekstil Kimyasalları Satan Firmalar
 • Kozmetik Kimyasalları Satan Firmalar
 • Deterjan Kimyasalları Satan Firmalar
 • Maden Kimyasalları Satan Firmalar
 • Su Şartlandırma ve Havuz Kimyasalları Satan Firmalar
 • Kaplama Kimyasalları Satan Firmalar
 • Yapıştırıcı Kimyasalları Satan Firmalar
 • Patlayıcı Kimyasalları Satan Firmalar
 • Galvano Kimyasalları Satan Firmalar
 • Nano Teknoloji Kimyasalları Satan Firmalar

Bu kimyasalların tamamını satan firmalar da olabilir. Bir bölümünü satan firmalar da olabilir. Bu Kimyasal maddelerin satışını yapan firmalar İstanbul genelinde yoğunlaşmıştır. Kimyasal madde satışı konusunda genişleme faaliyetleri yürüten firmalar, başka illerde de faaliyet yürütmektedir.

Kimyasal maddelerin satışını yapan firmaların karşısındaki en büyük engel, lojistik masraflarıdır. Kimyasal Hammadde fiyatını etkileyen en büyük faktörler arasında yer almaktadır. Kimyasal madde fiyat olarak talep edilen miktara da bağlıdır. Miktar arttıkça kimyasal madde fiyatları azalmaktadır. Miktar azaldıkça kimyasal madde fiyatları artmaktadır.

Kimyasal Maddelerin Önemi

Kimyasal maddeler normal yaşantımızda çok dikkatimizi çekmiyor olsa da hayatımızın her alanında yediğimiz, içtiğimiz veya kullandığımız bir ekipman olsun her şeyde bire bir hayatımızın tam ortasındadır.

Kimyasal maddeler zararlı olduğundan ziyade faydalı materyallerdir. Kimyasal maddelerin olmadığı bir hayat insanlık için son derece zorlu olacaktır. Özelikle insanoğlunun kimyasal maddelere bu denli alışmış ve bağımlı olması kimyasal maddelerin olmadığı durumda sürdürülebilir bir hayatı ortadan kaldıracaktır.

Kimyasal maddeler insanlık için vazgeçilmez öneme sahiptir.

Kimyasal Madde Satışı

Kimyasal madde satışı teknik bilgi ve birikime ihtiyaç duyan bir ticaret alanıdır. Çünkü; Kimyasal madde satışı yapan firmalar, büyük çoğunlukla aşağıdaki firmalara hizmet vermektedir.

Bunlar;

 • Gıda üretimi yapan firmalar
 • Boya üretimi yapan firmalar
 • Mobilya üretimi yapan firmalar
 • Metal alanında üretim yapan firmalar
 • Maden işleri yapan firmalar
 • İlaç üretimi yapan firmalar
 • Kimyasal madde üretimi yapan firmalar
 • Arıtma işi yapan firmalar
 • Temizlik kimyasalları üreten firmalar
 • Kırtasiye malzemesi üreten firmalar
 • Tarım işi yapan firmalar

Buraya saymakla bitiremeyeceğimiz kimyasal madde kullanımı yapan firma alanları yazabiliriz.

Kimyasal madde satışı sanayinin gelişmesi ile birlikte çok büyük bir büyüme trendi yakalamıştır. Endüstrinin gelişmesine bağlı olarak kimyasal madde satışları da artmıştır. Kimyasal maddelerin satışını yapan firmalar, piyasanın kullanacağı kimyasal maddeyi de genellikle belirlemiş olacaktır. Bundan dolayı kimyasal madde satışı yapan kişilerin kimyasal madde konusunda yetkin ve ehil kişiler olması olmazsa olmaz bir durumdur.

Kimyasal Madde Satışı Yapan Firmalar

Kimyasal madde satışı yapan firmalar, bir çoğu kedine bir alan belirlemiştir. O alanında dışında kimyasal madde satışını gerçekleştirmemektedir.

Örnek vermek gerekirse, kimyasal madde satışı yapan bir firma sadece ilaç kimyasal satmaktadır. Yada sadece gıda kimyasalı satmaktadır. Genellikle birçok Kimyasal madde satışı yapan firma kendini bir kimyasal gruba yöneltmiştir.

Bazı firmalar da birçok kimyasal maddeyi , farklı sektörlere hitap eden kimyasal maddelerin satışını yapmaktadır.

Kimyasal madde satıcıları genel olarak İstanbul bölgesinde toplanmıştır. Çünkü; Sanayinin gelişmiş olduğu bölgede kimyasal madde tüketimi yoğun bir şekilde yapılmaktadır. Bundan dolayı da kimyasal madde satışı yapan firmalar bu alanda kümelenmiştir.

Kimyasal Maddelerin İthalatını Yapan Firmalar

Kimyasal maddelerin ithalatını yapan firmalar. Birçok uluslararası ticarete hakimdir bu sayede ticaret ağları yeterince gelişmiştir. Kimyasal madde ithalatı yapan firmalar, kimyasal madde satışı konusunda çok büyük avantajlara sahiptirler. Kimyasal maddelerin satışında büyük kar oranları ile ticaret yapmaktadırlar. Bu da kimyasal madde ithalatı yapan firmaları, doğrudan kimyasal madde satıcılarına karşı rakipsiz kılmaktadır.