Paylaş •  

 

Calcium Thioglycolate

CALCIUM THIOGLYCOLATE FORMÜLÜ
CALCİUM THIOGLYCOLATE AMBALAJ CALCİUM THIOGLYCOLATE AMBALAJ

Ürün Belgeleri

KALSİYUM TİYOGLİKOLAT ANALİZ SERTİFİKASI

Calcium Thioglycolate Nedir?

Molekül Formülü (Calcium Thioglycolate): C4H6CaO4S2

Molekül Ağırlığı: 222.3 g/mol

Kimyasal Adı: Calcium Thioglycolate (Kalsiyum Tiyoglikolat)

CAS Numarası: 814-71-1

Tiyoklikolik Asit’in bir kalsiyum tuzudur. Kalsiyum Tiyoglikolat normalde kokusuz bir kimyasaldır. Fakat kullanımı sırasında hiç hoş olmayan bir kokuya sahiptir. Bu kimyasal içerisinde proteinler bulunur. Proteinler ile kükürt (S) atomları arasındaki kimyasal bağlar büyük bir öneme sahiptir.Sonuç olarak kimyasal bağların kopması ile çok kötü bir koku oluşur. İçerisindeki kötü kokunun sebebi budur.

Potassium Thioglycolate ile aynı özelliğe sahip bir kimyasaldır. Fakat Potasyum Tiyoglikolat hammaddesine karşılık daha güçlü özelliklere sahiptir.

Diğer İsimleri Aşağıdaki Gibidir;

 • 814-71-1
 • Calcium Mercaptoacetate
 • Thioglycolic acid calcium salt
 • Mercaptoacetic acid calcium derivative
 • Calcium Bis(sulfanylacetate)

Calcium Thioglycolate Nasıl Üretilir?

Kalsiyum Tiyoglikolat üretimi kalsiyum hidroksit ve Tiyoglikolik Asit’in reaksiyona sokulması ile elde edilmektedir.

Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri Nelerdir?

Kokusuz bir kimyasaldır.

Fiziksel görünüm olarak kristal toz formundadır.

pH aralığı 11-12 düzeyindedir. Buradan anlaşılacağı gibi Calcium Thioglycolate (Kalsiyum Tiyoglikolat) bazik bir kimyasaldır.

Calcium Thioglycolate (Kalsiyum Tiyoglikolat) 95 °C’nin üzerinde su kaybetmektedir. 220 °C üzerindeki sıcaklıklarda fiziksel olarak kapatmaktadır.

Etken madde olarak %99.4 saflığa sahip Kalsiyum Tiyoglikolat içerisinde %49.7 konsantrasyonda Tiyoglikolik Asit vardır.

Calcium Thioglycolate Kullanım Alanları Nerelerdir?

 • Kalsiyum Tiyoglikolat kullanımı genel olarak bir deri üzerindeki tüylerin dökülmesini sağlamak için tüy dökücü kremlerde kullanılır. Bundan başka bir kullanım alanı tespit edilmemiştir. Ya da bilinen başka bir kullanım alanı yoktur.
 • Epilasyon ürünlerinin ana bileşenidir. Tiyoglikolik Asit’in bazı tuzlar ile yaptığı bileşikler saç düzleştirme ürünleri, saçta kalıcı dalga ürünleri ve tüy dökücü ürünlerin imalatında kullanılmaktadır.
 • Tiyoglikolik asit, bunların tuzları ve esterleri saç yapısındaki korteksin disulfit bağlarını parçalar. Saçta kalıcı dalgalar oluşturmak için saç yıkandıktan sonra hidrojen peroksit çözeltisi eklenir. Bu sayede saçta kalıcı dalgaların oluşması için rijit yapı oluşur.
 • Tüy dökücü krem formülü içerisinde %5-6 aralığında Calcium Thioglycolate (Kalsiyum Tiyoglikolat) bulunmaktadır. Tüy dökücü kremlerdeki konsantrasyonu budur. Bu krem kullaniminda Lidocain içeren solüsyon veya kremler de kullanılmaktadır.
 • Akneli ciltlerin tedavisi için üretilen krem ve ilaçların içerisinde bulunmaktadır.
 • İnsan yüzü hassas bir cilde sahiptir. Yüzlerde ortaya çıkan tüylerin giderilmesi için tüy dökücü özel kremler yapılır. Bunun için üretilen krem formullerinde önemli bir bileşendir.

Fiyatlarına Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Kalsiyum Tiyoglikolat fiyat olarak üretiminde kullanılan fiyatlara doğrudan bağlıdır. Kalsiyum hidroksit ve glikolik asit fiyat olarak arttıkça fiyatlar artacaktır.

Bu kimyasalın satışını yapan firmaların stoklarına doğrudan bağlıdır. Stoklar arttıkça fiyat olarak kısa süreli düşüş olacaktır.

Bu kimyasalın distribütörleri fiyatları belirlemektedir. Yaz aylarında fiyatlar artış göstermektedir. Çünkü yaz aylarında Kalsiyum Tiyoglikolat içeren tüy dökücü kremler ve saç içerisindeki kullanılan formasyonların kullanımı artmaktadır.

Calcium Thioglycolate Satışı

Kimyasal maddeler uluslararası standartlarda belirlenmiş ambalajlar ile paketlenir. Bunlar en düşük ambalaj ile başlayarak en büyük ambalaja veya tankerli olacak dökme yöntemi ile satışı yapılmaktadır. Bunlar 1 gramlık ambalaj da olabilir, 1 tonluk big bağ ambalaj da olabilir, en düşük bidon ambalajı da olabilir, tankerli olacak şekilde ambalajsız satış da yapılmaktadır.