Paylaş •  

 

Potasyum İyodat

Ürün Belgeleri

POTASYUM İYODAT ANALİZ SERTİFİKASI

Potasyum İyodat Nedir?

Molekül Formülü (Potasyum İyodat):KIO3

Molekül Ağırlığı:214.001 g/mol

Kimyasal Adı:Potasyum İyodat

CAS Numarası:7758-05-6

Bu bileşik Potasyum katyonları ile İyodat anyonlarının bileşiminden meydana gelmektedir. Güçlü oksitleyici özellikleri bulunan bir kimyasaldır. Birçok ciltte bu bileşiğe rastlanabilir.

Diğer İsimleri Aşağıdaki Gibidir;

 • İyodik Asit Potasyum Tuzu
 • Kalyum İyodat
 • 7758-05-6
 • Potassium İodate
 • KIO3

Potasyum İyodat Nasıl Üretilir?

Potasyum İyodat üretimi için bir kaç yöntem vardır. Bunlar arasında en yaygın olanı İyot’un konsantre Potasyum Hidroksit çözeltisi ile reaksiyona sokulması ile elde edilir. Reaksiyon sürecinde daha sonra saflaştırma ve kristalizasyon işlemi yapılır.

Üretim sürecindeki diğer bir yöntem ise Potasyum İyodür’ün Potasyum Klorat, Potasyum Bromat ve Potasyum Perklorat ile kaynatılması ile elde edilmektedir. Erimiş su ile ekstrakte edilir ve sonrasında çözeltiden kristalizasyon yöntemi ile ayrılmaktadır. Reaksiyon sonrasında yan ürün olarak Potasyum Klorür elde edilmektedir.

Bu üretim yönteminin reaksiyonu aşağıdaki gibidir;

KI + KClO3 》KIO3 + KCl

Fiziksel Ve Kimyasal Özellikleri Nelerdir?

Fiziksel görünüm olarak renksiz kristaller veya beyaz toz yada beyaz kristal toz formundadır. Monoklinik yapı formunda olabilir.

Erime noktası 560 °C dir.

Kokusu bulunmamaktadır.

Yoğunluğu 3.98 g/mol’dür.

Çözünürlük olarak su içerisinde orta düzeyde çözünürlüğe sahiptir. Kaynar suda daha yüksek çözünürlüğü bulunmaktadır. 100 °C de 32.3 g/100 mlt su’dur.

Potasyum İyodat Kullanım Alanları Nerelerdir?

 • Laboratuvar alanında ki kimyasal analizde oksitleyici ajan olarak kullanılır.
 • Antibakteriyel özelliklere sahip temizleme maddelerinin imalatında İyot kaynağı olarak kullanılır. Aynı zamanda bu uygulamalarda Potasyum İyodür’de kullanılabilir.
 • Gıda sektöründe ekmek yapımı için kullanılan un içerisinde somun içindeki proteinlerin modifiye edilmesi için Potasyum Bromat ile birlikte kullanılır.
 • Mantarların büyümesini önlemek için üretilen antifungal ajanların imalatında kullanılır. Bu uygulamalarda Endustriyel fungusitlerden farklı özellikler sergilemektedir.
 • Tibbi alanda mukus membranlarında meydana gelen enfeksiyonların giderilmesi için topikal antiseptik solüsyon imalatında kullanılır.
 • Tarım ve hayvancılık sektöründe iyot takviyesi gereken durumlarda hayvanlara iyot takviyesi yapılır. Bu gibi ürünlerin imalatında kullanılır.
 • Kimyasal reaksiyonlarda oksidasyon kaynağı olarak kullanılır. Benzalkonyum Klorür, Cetrimid, Potasyum İyodür ve Hidralazin Hidroklorür gibi farmasötik maddelerin analizinde kullanılan nadir maddedir.
 • Tuz içerisinde İyot eksisikliği olması durumunda Potasyum İyodür ve Potasyumun iodat formu olarak dahil edilmektedir.
 • Un beyazlığını artırmak için kullanılan kimyasallar arasında yer alır.

Fiyatlarına Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Potasyum İyodat fiyatlarına etki eden faktörler arasında üretiminde kullanılan maddelerin fiyatlarının artması önemlidir. Potasyum Hidroksit ve İyot fiyatlarının artması ile fiyatlar yükselebilir. Bunun yanında Potasyum Perklorat potasyum kaynağı olarak kullanılan bir tesis var ise bu fabrikanın maliyeti Potasyum Perklorata doğrudan bağlıdır.

Bu bileşik fiyat olarak İyot elde edilen maden sayısına da doğrudan bağlıdır. İyot çıkarılan yeni bir maden oluşması durumunda fiyatlar kısa süreli gerileyecektir.

İodat satışı yapan firmaların stokları azalırsa fiyatlar yükselişe geçecektir.

Potasyum İyodat Satışı

Kimyasal maddeler uluslararası standartlarda belirlenmiş ambalajlar ile paketlenir. Bunlar en düşük ambalaj ile başlayarak en büyük ambalaja veya tankerli olacak dökme yöntemi ile satışı yapılmaktadır. Bunlar 1 gramlık ambalaj da olabilir, 1 tonluk big bağ ambalaj da olabilir, en düşük bidon ambalajı da olabilir, tankerli olacak şekilde ambalajsız satış da yapılmaktadır.