Paylaş •  

 

Sukraloz

SUKRALOZ-AMBALAJ
SUKRALOZ AMBALAJ

Ürün Belgeleri

SUKRALOZ ANALİZ SERTİFİKASI

Sukraloz (Socralose) Nedir?

Molekül Formülü (Sukraloz (Sucralose)): C12H19Cl3O8

Molekül Ağırlığı: 397.6 g/mol

Kimyasal Adı: Triklorogalaktosukroz

CAS Numarası: 56038-13-2

İki adet monosakkaritin birleşmesi ile oluşan en önemli disakkarit türevi arasında yer almaktadır. Yapay tatlandırıcılar arasında en çok yer tutan tatlandırıcıdır. Bunun yanında organoklor bileşiğidir.

Şekerden yapılan kalorisi bulunmayan bir tatlandırıcı türüdür. Besleyici özelliği bulunmaması en önemli tercih sebebidir.

Bu yapay tatlandırıcıyı diğer tatlandırıcılar ile  kıyaslamak gerekirse sükrozdan 600 kat daha tatlıdır. Sakarine göre 2 kat daha tatlıdır. Aspartama göre 4 kat daha tatlıdır.

Vücut tarafından sindirilemeyen bir tatlandırıcıdır.

En önemli özelliklerinden bir tanesi minimum düzeyde emilir ve sindirilmeden vücut tarafından dışarı atılır.

E Kodu E955

Diğer İsimleri Aşağıdaki Gibidir;

 • Triklorosukroz
 • Triklorogalakto-sakkaroz
 • Sukrazit
 • 56038-13-2
 • Sükraloz
 • Sucralose

Nasıl Üretilir?

Sukraloz (Sucralose) üretimi sükroz ile gerçekleştirilir. Sükrozda bulunan 3 adet hidroksil grubunun klor ile seçici ikame yöntemi ile hazırlanabilir.

Ayrıca Sukraloz üretimi sürkoz’un tionil Klorür ile reaksiyonu sonucunda da üretilmektedir.

Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri Nelerdir?

Fiziksel görünüm olarak beyaz veya kirli beyaz görünümüne sahiptir. Kristal toz formundadır. Bazı üretim formları arasında iğne benzeri kristal formda olduğu da görülebilir.

Kokusu bulunmamaktadır.

Tat olarak yüksek düzeyde tatlılığa sahiptir.

Erime noktası 130 °C dir.

Sücralose çözünürlük olarak iyi bir çözünürlüğe sahiptir. Su, etil alkol, metil alkol içerisinde iyi bir çözünürlüğe sahiptir. Asetat gruplarından olan Etil Asetat içerisinde az çözünürlüğe sahiptir.

Yoğunluğu 1.375 g/ cm³ tür.

pH’ı 20 °C sıcaklıkla 100g/Lt su içerisinde çözünmesi durumunda 6-8 aralığında bir pH oluşturmaktadır.

Yüksek sıcaklıkta dahi kararlılığını koruma kabiliyetine sahiptir.

Sukraloz (Sücralose) Kullanım Alanları Nerelerdir?

 • Gıda sektöründe ünlü mamuller, şekerlemeler, soslar ve bazı tatlıların içerisinde kalorisi olmayan tatlandırıcı olarak kullanılır.
 • Bazı farmasötik uygulamalarda tatlandırıcı madde olarak kullanılır. Yüksek düzeyde tatlandırma kabiliyeti ve besin değeri olmaması nedeniyle şeker ikamesi olarak muazzam özelliklere sahiptir.
 • İnsanlar tatlı tadı bir hormonun salgılama kabiliyetine bağlı olarak hissederler. Enteroendokrin hücrelerinin üzerindeki TT1R2/T1R3 reseptörleri sayesinde sukraloz kullanılması hormonal salgının artmasına yardımcı olur. Bu da tatlandırıcı etkisinin oluşmasını sağlar.
 • Sakız üretiminde tatlandırıcı madde olarak kullanılır.
 • Dondurulmuş sütlü tatlıların imalatında tatlandırıcı olarak kullanılır.
 • Düşük kalorili şekersiz tatlandırıcı imalatında kullanılır.

Fiyatlarına Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Sukraloz (Sucralose) fiyat olarak üretiminde kullanılan kimyasalların fiyatlarına doğrudan bağlıdır. Üretiminde kullanılan sükroz fiyat olarak artması durumunda Sukraloz fiyat olarak artacaktır.

Sukraloz (Sucralose) satışı yapan firmaların stoklarına bağlı olarak fiyatlar değişir. Stok miktarı azaldıkça fiyatlar yukarı yönlü ilerleyecektir.

Sukraloz fiyatları bu yapay tatlandırıcının üretimini yapan firma sayısına bağlı olarak değişmektedir. Üretici sayısına azalması durumunda fiyatlar yükselebilir. 

Sukraloz Satışı

Kimyasal maddeler uluslararası standartlarda belirlenmiş ambalajlar ile paketlenir. Bunlar en düşük ambalaj ile başlayarak en büyük ambalaja veya tankerli olacak dökme yöntemi ile satışı yapılmaktadır. Bunlar 1 gramlık ambalaj da olabilir, 1 tonluk big bağ ambalaj da olabilir, en düşük bidon ambalajı da olabilir, tankerli olacak şekilde ambalajsız satış da yapılmaktadır.