Paylaş •  

 

D-Glucosamine Sulfate


D-GLUCOSAMINE SUPLHATE AMBALAJ FOTOĞRAFI

D-Glucosamine Sulfate Nedir?

Molekül Formül (D-Glucosamine Sulfate): C6H15NO9S

Molekül Ağırlığı: 277.25 g/mol

Kimyasal Adı: 2-Amino-2-deoxy-D-Glucose Sulfate (Salt)

CAS Numarası: 29031-19-4

Bu bileşik eklemlerde bulunan kıkırdak içerisinde doğal olarak bulunan bir maddedir. Ticari olarak Deniz kabuklularının dış iskeletlerinden üretilmektedir. Aynı zamanda eklemlerimizi çevreleyen doku ve sıvının çevresinde doğal olarak bulunan bir şekerdir.

İnsan vücudundaki hareketli kısımların hareketini sağlayan en önemli faktörler, eklemlerdir. Hareketi sağlanır eklemler, bir birine sürtünmesinden dolayı zamanla içerisinde bulunan sıvı azalır ve bununla birlikte osteoartrit meydana gelir. Bu sebeple şiddetli ağrılar oluşur.

Diğer İsimleri Aşağıdaki Gibidir;

 • Glukozamin Sülfat
 • Glukozamin
 • D-Glukozamin Sülfat
 • Sülfrürik Asit-2-amino-2-deoksiheksoz
 • USP Grade
 • Pharma Grade

Nasıl Üretilir?

D-Glucosamine Sulfate üretimi kabuklu deniz canlılarının kabuklarından elde edilmektedir.

Üretim için bir başka yöntem de; Hidroponik kültür sistemine sahip bir ortamda uygun bitki kullanılarak elde edilebilir. Kullanılan bitki cichorium, Daucus, Beta ve Helianthus türlerinden olabilir. Yada bu bitki türleri kombinasyon halinde kullanılabilir.

Öncelikle bu bitkilerin yetiştirileceği alan Azot içeren gübrelerle desteklenir. Bunun amacı Glukozamin Sülfat öncüsü olan maddenin bitkide oluşmasını sağlamaktır. Kullanılan gübre amonyum tuzlarından oluşmaktadır.

Nitrojen içeren gübrenin kullanılma sebebi bitkide glucosamin oluşumunu 5 kg da 5 gr daha artırdığı tespit edilmiştir.

Üretilen bitkiler 1 saatten fazla süre ile 70 °C ile 110 °C arasında su içerisinde ısıtılır. Ekstrakte edilir ve kurutulur.

Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri Nelerdir?

Fiziksel görünüm olarak kirli beyaz renginde toz forma sahiptir.

Erime noktası 116 °C dir.

Çözünürlük olarak 1M 1 mLt Hidroklorik Asit içerisinde 1 mg çözünürlüğe sahiptir.

D-Glucosamine Sulfate Kullanım Alanları Nerelerdir?

 • Vücuttaki eklemler aşırı hareket ve kıkırdak deformasyonu sonucunda osteoartrit oluşur. Bunun sonucunda şiddetli eklem ağrıları meydana gelir. Bu gibi rahatsızlıkların giderilmesi için kıkırdakların kendini yenilemesi gerekir. Bu gibi durumlarda eklem ağrılarının giderilmesi için, kıkırdak onarımını sağlayan D-Glucosamine Sülfate içeren takviyeler üretilir. Eklem ağrilarini gidermek ve hastalığın tedavi edilmesi için üretilen takviyeler içerisinde ki en önemli bileşendir.
 • Osteoartrit’e neden olan iltihabın tedavi edilmesi için glucosamin içeren takviyeler ayni zamanda vücutta bulunan hasarlı eklemlerin tedavi edilmesine önemli katkıda bulunurlar.
 • Eklem ağrısı yaşayan insanlarda kükürt eksiği olduğu tespit edilmiştir. Artrit hastalarında kükürt eksik olması durumunda kıkırdak yıkımına neden olan enzimler daha etkin çalışmakta ve artrit hastalığı oluşmaktadır.
 • Glukozamin cildin pul pul dökülmesini önler. Kuru bir form almasını engeller ve cildi iyileştirme kabiliyetine sahiptir. Bundan dolayı güzellik kremlerinin imalatında hyaluronic acid ile birlikte modifiye edilerek kullanılır.
 • Eklem ve kas ağrılarını tedavi etmek için kompleks jel üretiminde Glucosamine Sülfate kullanılır. Bu uygulamada, mentol (menthol), trietanolamin (TEA), Carbomer ve bazı bitkisel ekstraklar ile modifiye edilir.
 • Cildin yaşlanmasını önleyici özelliklere sahip bir kimyasaldır.

Fiyatlarına Etki Eden Faktörler Nelerdir?

D-Glucosamine Sülfate fiyat olarak üretiminde kullanılan bitkilerin fiyatlarına doğrudan bağlıdır. Özellikle beyaz hindiba bitkisi fiyatları arttıkça glukozamin fiyatları artacaktır.

Son 10 yılda tıbbi alanda D-Glucosamine Sulfate kullanım miktarının artması ile bu kimyasal bileşiğin fiyatları yükselmiştir. Üretimindeki zorluklar ve ekstraksiyon sürecindeki maliyetlerden dolayı fiyatları önemli oranda artmıştır.

D-Glucosamine Sulfate distribütörü bu bileşiğin satışını kontrol altında tutmaktadır. Talep miktarının artması ile fiyatlar yükselmektedir.

D-Glucosamine Sulfate Satışı

Kimyasal maddeler uluslararası standartlarda belirlenmiş ambalajlar ile paketlenir. Bunlar en düşük ambalaj ile başlayarak en büyük ambalaja veya tankerli olacak dökme yöntemi ile satışı yapılmaktadır. Bunlar 1 gramlık ambalaj da olabilir, 1 tonluk big bağ ambalaj da olabilir, en düşük bidon ambalajı da olabilir, tankerli olacak şekilde ambalajsız satış da yapılmaktadır.