Paylaş •  

 

Sodyum Selenit


SODYUM SELENİT AMBALAJ
Ürün Belgeleri
SODYUM SELENİT ANALİZ SERTİFİKASI

Sodyum Selenit Nedir?

Molekül Formülü ( Sodyum Selenit): Na2SeO3

Molekül Ağırlığı: 172.95 g/mol

Kimyasal Adı: Disodyum Selenit

CAS Numarası: 10102-18-8

Sodyum ve Selenyum ve Oksijen ile birleşmesinden meydana gelen inorganik bir bileşiktir. Selenyum elementinin su içerisinde en çok çözünen bileşiğidir. Aynı zamanda bir ciltte bulunmaktadır.

İnorganik bir tuzdur. Selenyum elementi vücudumuzda Glutatyon Peroksidaz enziminin içerisinde yer almaktadır. Bu enzim içerisinde 4 adet selenyum atomu yer almaktadır.

Canlı metabolizmasında etkilediği bir çok faaliyet bulunmaktadır. Bunlar arasında hücre zarının işlevini sürdürmesi, bazı endojen antioksidanların üretimini artırması, Koenzim A ve Koenzim Q’nun sentezi gibi ve birçok alanda büyük etkilere sahiptir.

Diğer İsimleri Aşağıdaki Gibidir;

 • Natrium Selenit
 • Disodyum Selenit
 • Selenöz Asit, Disodyum Tuzu
 • Dinatrium Selenit
 • 10102-18-8
 • Susuz Form

Nasıl Üretilir?

Sodyum Selenit üretimi için  kullanılan yöntem arasında Selenyum elementinin Sodyum Hidroksit ile reaksiyonundan Selenyum Olsit elde edilir. Bu reaksiyondan sonra Selenyum Oksit Nitrik Asit ile reaksiyona sokulur. Selenit’i elde edebilmek için kurutma ve öğütme işlemi yapılarak üretim gerçekleştirilir.

Fiziksel Ve Kimyasal Özellikleri Nelerdir?

Fiziksel görünüm olarak beyaz bir katıdır. Sudan daha yüksek yoğunluğa sahiptir.

Erime noktası 710 °C dir. Kaynama ile ayrışmaktadır.

Çözünürlük olarak su içerisinde yüksek çözünürlüğe sahiptir. 89,8 g/100 g Su’dur. Alkol içerisinde çözünmemektedir.

Yoğunluğu 3.1 g/cm³ tür.

Kuru havada suyunu kaybedebilir.

Sodyum Selenit Kullanım Alanları Nerelerdir?

 • Cam imalatında renklendirici madde olarak kullanılır. Bu uygulamada camdaki yeşil rengin giderilmesi için kullanılır.
 • Tarım sektöründe tohum üretimi yapılırken alkoloidal reaktif olarak bu selenyum bileşiği kullanılır.
 • Seramik alanında porselenlerin süslenmesi için kullanılır.
 • Bazı Tarım alanlarında selenyum yetersizliği vardır. Selenyum Eksikliğini gidermek için Selenyum takviyesi amacıyla kullanılır.
 • Kümes hayvani yetiştiriciliğinde selenyum eksikliği bu kanatlı hayvanların gelişimini ve üremesini önemli ölçüde etkilemektedir. Bu nedenle kümes hayvanları yeterince üreme ve büyüme yapamazlar. Bu sorunun giderilmesi için selenyum takviyesi olarak besin takviyesi olarak uygulanır.

Fiyatlarına Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Sodyum Selenit fiyat olarak üretiminde kullanılan kimyasalların fiyatlarına doğrudan bağlıdır. Selenyum madenleri sayısı azalması ile fiyatlar yükselmektedir.

Sodyum Selenit fiyat olarak kullanım alanlarına doğrudan bağlıdır. Kanatlı hayvan yetiştiriciliğinin artması ile bu kimyasal bileşiğin fiyatları son zamanlarda çok artmıştır.

Sodyum Selenit distribütörü olarak firmalar stoklarını artırması durumunda fiyatlar kısa süreli dengelenecektir.

Sodyum Selenit Satışı

Kimyasal maddeler uluslararası standartlarda belirlenmiş ambalajlar ile paketlenir. Bunlar en düşük ambalaj ile başlayarak en büyük ambalaja veya tankerli olacak dökme yöntemi ile satışı yapılmaktadır. Bunlar 1 gramlık ambalaj da olabilir, 1 tonluk big bağ ambalaj da olabilir, en düşük bidon ambalajı da olabilir, tankerli olacak şekilde ambalajsız satış da yapılmaktadır.