Paylaş •  

 

L-Aspartik Asit

Ürün Belgeleri
L-ASPARTİK ASİT ANALİZ SERTİFİKASI

L-Aspartik Asit (L-Aspartic Acid) Nedir?

Molekül Formülü (L-Aspartik Asit (L-Aspartic Acid)): C4H7NO4

Molekül Ağırlığı: 133.1 g/mol

Kimyasal Adı: (2S)-2-Aminobutandioik Asit

Cas Numarası: 56-84-8

İnsan vücudunda esansiyel özellikte olmayan bir aminoasit türevidir. Aminoasitler protein moleküllerinin oluşturulmasında kurucu Birim olarak çalışır. Aspartat olarak da adlandırılır. Buradaki 20 aminoasit arasında yer almaktadır.

Enantiyomeri olan bir aminoasittir. L-Aspartik Asit ve D-Aspartik Asit olarak 2 ye ayrılır. İnsan vücudunda 4 farklı aminoasitin sentezi için öncülük eden bir bileşiktir. Bu aminoasitler Metiyonin, Treonin, İzolösin ve Lizin’dir.

İnsan vücudundaki en önemli görevlerinden bir tanesi fazla amonyak ve diğer toksin maddelerin uzaklaştırılması için karaciğere yardımcı olmaktadır. L formu vücuttaki antikorların üretiminden sorumludur. D formu ise LH hormonunun düzenlenmesini sağlamaktadır. LH hormonu erkeklerde sperm üretimini teşvik etmekten sorumlu bir hormondur. Bu sebeple nesillerin devamı için önemli bir alana destek sağlamaktadır.

Diğer İsimleri Aşağıdaki Gibidir;

 • H-Asp-OH
 • L-Aspartat
 • Aspartat
 • Asparagik Asit
 • L-Aminosüksinik Asit
 • 56-84-8
 • Butandioik Asit-amino-,(S)-
 • L-Asparagik Asit

Nasıl Üretilir?

L-Aspartik Asit endüstriyel üretimi enzimatik yöntemle gerçekleştirilir. Yaygın bir etsuyu kültür ortamında (Agarslan Kültür) EC 4.3.1.1, mısır suyu, fumarik Asit ve Magnezyum Sülfat Heptahidrat kullanılarak elde edilir.

Sulu amonyak ile çözeltinin pH’ı dengelenir. Belirli sıcaklık ve karıştırma işlemleri ile cozeltinin pH’i Hidroklorik Asit ile tekrar dengelenir. Bu gibi bazı proses akışından sonra santrifüjlenir. Süzülür, kurutulur ve Aspartik Asit elde edilir.

Enzimatik yöntemin en önemli avantajı reaksiyondaki verim yüksektir. Oluşan yan ürün daha düşüktür. Bu sayede sağlıklı bir üretim meydana çıkar.

Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri Nelerdir?

Fiziksel görünüm olarak beyaz kristal toz formundadır.

Kokusu bulunmamaktadır. Ekşi bir tada sahiptir.

Erime noktası 270 °C dir.

Çözünürlük olarak Etil Alkol, etil eter ve benzen içinde çözünmez. Seyreltik Hidroklorik Asit ve Piridin içerisinde çözünür. Su içerisindeki çözünürlüğü çok düşüktür.

Yoğunluğu 1.7 g/cm³ tür.

L-Aspartik Asit Kullanım Alanları Nerelerdir?

 • Aminofenol transfüzyonu için üretilen ilaçların içerisinde inorganik iyon takviyesi olarak kullanılır. Bu iyonlar Potasyum, Kalsiyum ve benzerleridir. Bu sayede yorgunluğun giderilmesine fayda sağlamaktadır.
 • Potasyum ve Magnezyum ile birlikte kullanılan aspartat enjeksiyonu sayesinde aritmi, taşikardi, hipokalemi, hepatit, siroz ve kardiyak glikozit zehirlenmesinin neden olduğu diğer rahatsızlıklar için kullanılan ilaçların imalatında kullanılır.
 • Kullanım Alanları arasında parenteral ve entral beslenmenin bir kaynağı olarak farmasötik ürünlerde kullanılır.
 • Sporcular performans kapasitelerini artırmak için L-Aspartik Asit içeren mineral içerikli gıda takviyeleri kullanılır. Bu gıda takviyelerinin üretiminde önemli bir bileşendir.
 • Kozmetik sektöründe cilt bakımı ürünlerinin imalatında kullanılır.
 • Sperm eksikliği yaşayan insanların veya düşük kaliteli sperm sorunu olan kişilerin tedavi edilmesi için kullanılan ilaçların üretiminde önemli bir bileşendir. Bu uygulamalarda D formu kullanılır.
 • Testosteron seviyelerinin düzenlenmesi için üretilen ilaçların imalatında kullanılır. Bu uygulamada D formu kullanılır.

Fiyatlarına Etki Eden Faktörler Nelerdir?

L-Aspartik Asit fiyat olarak üretiminde kullanılan ürünlerin fiyatlarına doğrudan bağlıdır. Fumarik Asit, Magnezyum Sülfat ve kültür ortamında kullanılan bakterilerin fiyatlarına doğrudan bağlıdır. Bu maddelerin fiyatları arttıkça Aspartat fiyat olarak yükselecektir.

L-Aspartik Asit fiyatlarını etkileyen faktörler arasında en önemli hususlar Aspartat kullanım alanlarının artmasıdır. Son zamanlarda bu ürüne talep artış göstermiştir. Bu sebeple Aspartat fiyatları yükselmiştir. Özellikle sporcu gıdalarında kullanımı ile Testosteron artırıcı ilaçların üretimindeki etkisinde dolayı fiyatları artmıştır.

L-Aspartik Asit distribütörü olan firmaların stokları azaldıkça fiyatlar yükselecektir.

L-Aspartik Asit Satışı

Kimyasal maddeler uluslararası standartlarda belirlenmiş ambalajlar ile paketlenir. Bunlar en düşük ambalaj ile başlayarak en büyük ambalaja veya tankerli olacak dökme yöntemi ile satışı yapılmaktadır. Bunlar 1 gramlık ambalaj da olabilir, 1 tonluk big bağ ambalaj da olabilir, en düşük bidon ambalajı da olabilir, tankerli olacak şekilde ambalajsız satış da yapılmaktadır.