Paylaş •  

 

Chondroitin Sulphate (Kondroitin Sülfat)

Chondroitin Sulphate (Kondroitin Sülfat) Nedir?

Molekül Fomülü (Chondroitin Sulphate (Kondroitin Sülfat)): C13H21NO15S

Molekül Ağırlığı: 463.37 g/mol

Kimyasal Adı: Chondroitin Sulphate

CAS Numarası: 9007-28-7

Bu bileşik sığır, tavuk, köpek balığı ve Domuz kıkırdaklarından elde edilen asit türevli mukopolisakkaritlerin karışımıdır.

Glikozaminoglikan türevi bir maddedir. Farklı biyolojik aktiviteler sunmaktadır. Ağrıyı hafifleterek eklem hareketliliğini artırma kabiliyetine sahiptir

Diğer İsimleri Aşağıdaki Gibidir;

 • Kondroitin Sülfat
 • Chondroitin Sulphate
 • 9007-28-7
 • Kondroitin Sülfat

Nasıl Üretilir?

Chondroitin Sulphate üretimi, Sığırların Boğaz ve burun kıkırdağı  %2 lik Sodyum Hidroksit çözeltisi ile çıkarılır. Trypsin yardımı ile 50 °C proteinleri çıkarılır. Üretim sürecinde filtreleme yapılır. pH ı 6 olan enzimatik hidroliz çözeltisi hazırlanır. %75 konsantrasyonda Etil Alkol çözeltisi oluşacak şekilde Etil Alkol eklenebilir. Üretim sürecinin devamında Santrifüjleme yapılır. Kondroitin Sülfat elde edilir.

Fiziksel Ve Kimyasal Özellikleri Nelerdir?

Fiziksel görünüm olarak oda sıcaklığında Beyaz tos formundadır. Kokusu ve tadı bulunmamaktadır.

Suyu emme kabiliyeti yüksek bir kimyasaldır.

Erime noktası 190 ile 194 °C aralığındadır.

Çözünürlük olarak su içerisinde iyi bir çözünürlüğü vardır. Etil Alkol, Eter ve Aseton içerisinde iyi bir çözünürlüğü vardır.

Asitlik sabiti 1.5-2.0 aralığındadır.

Chondroitin Sulphate (Kondroitin Sülfat)) Kullanım Alanları Nerelerdir?

 • Doku mühendisliği cihazlarının ve biyoiskeletlerin geliştirilmesinde biyomateryal kopolimer veya yüzey türevlendirme reaktifi olarak kullanılan bir maddedir.
 • İlaç olarak miyokard iskemisi, miyokard enfarktüsü ve Koroner Ateroskleroz tedavilerinde aktif rol oynamaktadır.
 • Kondroitin Sülfat Hidrojeller, biofilmler, mikro küreler ve miseller gibi biyouyumlu yapıların geliştirilmesinde kullanılmaktadır.
 • Chondroitin Sulphate nutrasötik olarak besin takviyelerinde kullanılmaktadır.
 • Genellikle Glucosamine Sulphate ile birlikte osteoartrit tedavisi için kullanılabilir.
 • Katarakt tedavisinde Sodyum Askorbat, manganez, hyaluronik Asit ve Kolajen ile birlikte kullanılmaktadır. Bu uygulamada göz ameliyatlarında gözün korunması için kullanılmaktadır.
 • Antiinflamatuar ve antiromatizmal ürünlerin imalatında kullanılır.

Fiyatlarına Etki Eden Faktörler Nelerdir?

(Chondroitin Sulphate (Kondroitin Sülfat)) fiyat olarak üretiminde kullanılan kimyasalların fiyatlarına doğrudan bağlıdır. Etil Alkol, ve ham madde kaynağı fiyatı artması durumunda fiyatlar artacaktır.

Evcil hayvan beslenme potansiyeli bu maddenin kullanımını artırmaktadır. Bu da fiyatları etkilemektedir. Ayrıca Kondroitin Sülfat fiyatı bu kimyasalın kullanıldığı ilaçların sayısı artması durumunda fiyatlar artmaktadır.

Son zamanlarda biyomühendislik alanı geliştikçe bu kimyasalın kullanım alanı genişlemektedir. Bu nedenle fiyatlar artmaktadır.

 

 

 

Chondroitin Sulphate (Kondroitin Sülfat) Satışı

Kimyasal maddeler uluslararası standartlarda belirlenmiş ambalajlar ile paketlenir. Bunlar en düşük ambalaj ile başlayarak en büyük ambalaja veya tankerli olacak dökme yöntemi ile satışı yapılmaktadır. Bunlar 1 gramlık ambalaj da olabilir, 1 tonluk big bağ ambalaj da olabilir, en düşük bidon ambalajı da olabilir, tankerli olacak şekilde ambalajsız satış da yapılmaktadır.