Paylaş •  

 

Kafein

KAFEİN FORMÜLÜ
Kafein Ambalaj Fotoğrafı
Kafein Ambalaj Fotoğrafı

 

Ürün Belgeleri

KAFEİN ANALİZ SERTİFİKASI

Kafein Nedir?

Molekül Fomülü (Kafein): C8H10N4O2

Molekül Ağırlığı: 194.194 g/mol

Kimyasal Adı: 1,3,7-trimetilksantin

CAS Numarası: 58-08-2

Bazı içeceklerde doğal olarak oluşmaktadır. Bunun yanında farmakolojik ajan olarak kullanılan metilksantindir. Aynı zamanda purin alkoloid’dir.

Kafein yapısal olarak Adenosin ile ilgili olan ve öncelikle psikotropik ve anti-enflamatuar aktivitelerde adenosin reseptörü antagonisti olarak görev yapmaktadır.

Güney Amerika ve Doğu Asyaya özgü bazı bitkilerin tohumlarında, fındıklarında veya yapraklarında bulunabilen metilksantin alkoloiddir.

Kısacası uyarıcı etkileri olan alkoloid bileşiğidir. Yaklaşık 60 tane bitkinin meyvelerinde, tohumlarında ve yapraklarında bulunur. Buradaki bitkilerden beslenen böcekleri felç edebilecek özelliğe sahiptir. Dolayısı ile kafein doğal bir böcek ilacı görevi görür.

Bu bileşik bir besin maddesi değildir. Vücutta uyarıcı özelliğe sahip diyet bileşini olarak etki etmektedir.

FEMA 2224 kapsamında ekstrakt yöntemi ile üretilen bir kimyasal bileşiktir.

Bazı otoriteler tarafından bir insanın günlük kafein ihtiyacı maksimum 300 mg/gün dür. Standart değerlerin üzerinde tüketilmesi durumunda kan basıncı, mide ekşimesi ve alışkanlık yapabilir.

Kafein Diğer İsimleri Aşağıdaki Gibidir;

 • Guaranin
 • Coffeine
 • Koffein
 • Methyltheobromine
 • 1,3,7-trimetilksantin
 • Susuz Form
 • 58-08-2
 • Hycomine
 • Sentetik Form

Üretimi Nasıl Yapılır?

Kafein üretimi yeşil kahve çekirdeğinden ve çay yapraklarından çözücü ekstraksiyonu ile üretilmektedir. Zosel isimli yüksek basınçlı ektraksiyon işlemi, süper kritik karbondioksit varlığında özellikle seçilmiş daha az toksik özellikler barındırır. Güvenli bir giderme ile sonuçlanan daha karmaşık bir kafein üretim sistemidir.

Döngüsel ekonomide, büyük kahve restaurantlarında, atık olarak kahve posası çıkmaktadır. Bu kahve posaları süperkritik akışkan teknolojisi ile ektrakte edilir. Burada kahve yağı ve kahve lifi elde edilir. Kahve yağının bazı solvent çözücüleri ve su&gliserol ile kafein izole edilebilir.

Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri Nelerdir?

Katı formda kokusuz beyaz toz veya beyaz parlak iğneler halinde bulunmaktadır. Acı bir tada sahiptir. Beyaz, prizmatik kristal özelliklere sahiptir.

Kaynama noktası 178 °C dir.

Erime noktası 235 °C dir.

Kafein çözünürlük olarak 25 °C de 21600 mg/Lt dir. Piridin içinde çözünmektedir. Pirol içinde serbestçe çözünmektedir. Petrol eteri içinde hafif bir çözünürlüğe sahiptir.

Suda çözünürlük olarak iyidir lakin oda sıcaklığına döndüğünde kristallenmektedir. Bu kristallenmeyi önlemek için çözülen kafein miktarı belli bir oranı aşmamalıdır. Aynı zamanda belli bir miktar Mono Propilen Glikol karıştırılmalıdır.

Bunun yanında çözünürlük olarak %4 su içeren Tetrahidrofuran içerisinde serbestçe çözünür.

Yoğunluğu 1.23 g/cm3 tür.

Kosolvent miktarı arttıkça kafein çözünürlüğü artmaz. Örneğin İzopropil alkol, Etil Alkol, 1.3 Butilen Glikol gibi solvent mikslerinin konsantrasyonu arttıkça çözünürlük azalmaktadır.

Trikloretilen içerisinde iyi bir çözünürlüğe sahiptir. Safsızlıkları ayırmak için önemli etkilere sahiptir. Bu çözücü ile tortular ayrılır ve kafein geri kazanılır.

Kafein’in Vücuda Etki Mekanizması Nedir?

Kafein yapısı gereği merkezi sinir sistemi üzerinde uyarıcı etkisi yapmaktadır. CNS uyarıcıları fiziksel ve zihinsel süreçlere hız kazandırır. Molekülü ilaçlara benzer. Beynin kan duvarını kolayca geçebilme kabiliyetine sahiptir. Beynin kan duvarı Merkezi sinir sistemi (CNS) yi korumaya yarar. Normalde birçok ilaç beynin kan duvarından geçemez. Fakat molekülü bu alandan kolayca geçebilmektedir.

Kafein yapısı gereği bunun nedeni tam olarak bilinmemektedir. Fakat bazı araştırmacılar bunun nedenini aşağıdaki şekilde açıklayabilmektedir.

Kimyasal yapısı gereği hem suda hem de yağda çözünmesi sonucunda tüm membranlardan kolayca geçebilme yeteneğine sahip olması.

Molekülü adenozin kaynaklı bir taşıyıcıya bağlanarak kan bariyeri boyunca kolayca geçiş yapabilmektedir.

Kafein’in En Uygun Kullanım Zamanı

Vücudumuzda merkezi sinir sistemimizin müdahil olduğu veya destekte bulunduğu hemen her sistemin içerisinde etkisini gösterebilir.

Adenosin’in tam tersi işlem görmektedir. Aynı zamanda A1 reseptöründe bulunan bir antagonisttir.

Egzersiz öncesi serbest yağ asitlerinin mobilizasyonunu gerçekleştirme eğilimine sahiptir. Bundan dolayı egzersiz öncesi kafein Kullanımı yağ yakılması neticesinde kilo kaybını sağlamaktadır.

En bilinen etki mekanizması beyindeki adenozin iletimini azaltarak çalışmaktadır.

Kafein Kullanım Alanları Nerelerdir?

 • Tıbbi ilaçlarda CNS solunum uyarıcı olarak bazı ilaçların imalatında kullanılmaktadır.
 • Taze nefes oluşturması amacıyla üretilen sprey formüllerin üretiminde itici bir sıvı ve nefes tazeleyici bir bileşik ile birlikte kullanılır. Sprey formunda uygulanan nefes tazeleyici formüllerin kullanımı ve emilimi kolaydır. Özellikle kapsül ve tabletleri yutmakta zorlanan yaşlılar için kullanımı çok uygundur.
 • Multivitamin takviyesi üretiminde C Vitamini, Guarana, Çinko Sülfat, Çinko Glukonat ile birlikte kullanılarak vücudun zihinsel keskinliğini(Netlik) artırmaktadır.
 • Yağ hücreleri üzerinde lipolitik etkilerinden kaynaklı yağları parçalayabilir ve yağ asitlerinin serbest kalmasına yardımcı olmaktadır. Kafeinin buradaki özelliklerinden dolayı cildi sıkılaştırmak için üretimi üretilen bazı formülasyonlarda kullanılmaktadır.
 • Kullanım alanları arasında göz kremleri de bulunmaktadır. Bu alanda kullanıldığında şişliği azalttığı özellikleri ortaya çıkmaktadır.
 • Hafif uyarıcı etkisi ve farklı düzeyde lezzet özelliklerinden dolayı alkolsüz içeceklerde kullanılan gıda katkı maddesidir. Kafein kola ve bazı diğer meşrubat içeceklerinde talebe göre kullanılmaktadır.
 • Yorgunluğu hafifletme ve farkındalığı artırma özelliklerinden dolayı bazı takviye ilaçların imalatında kullanılmaktadır.
 • Anti-Selülit kremlerinin imalatında birçok faydalı özelliğinden kaynaklı olarak  kullanılmaktadır. Kremlerdeki kullanımı ile viskozite, pH, nemlendirme kabiliyeti gibi bazı pozitif etkileri bulunmaktadır.
 • Vücut losyonların viskozitesini artırmak için %2 oranında kafein kullanımı, losyonun viskozotesini 2 katına çıkarma kabiliyetine sahip olabilir. Aynı zamanda daha iyi nemlendirme etkisi sağlamaktadır.
 • Suplement üretiminde tablet ve kapsüllerin içerisinde etken madde olarak kullanılır.
 • Kafei kaplanmış tabletlerin üretiminde kullanılır. Isı yardımı ile buhar yoğunlaştırılır. Genel olarak yoğunlaştırma aerosolü kullanılır.
 • Zayıflama amacıyla üretilen yeşil çay jellerinin içerisine, mentol, 1,3-Butilen Glikol, Carbomer, Vitamin E Asetat ile birlikte kullanılır.
 • Multivitamin takviyesi olarak kapsüllerin içerisine eklenmektedir.
 • Kola üretiminde kafein kullanılır.
 • Kaslarda enerji kullanımının optimize edilmesini sağlayarak karbonhidrat moleküllerinin vücut için daha faydalı kullanılmasını sağlar.
 • Beslenmeyi önleyici etkisinden dolayı pestisit etkileri de bulunmaktadır. Böcek ve benzer haşerelere karşı pestisit olarak kullanılabilir.
 • Narkolepsi 1880’li yıllarda tanımlanan engelleyici bir nörolojik bozukluktur. Narkolepsinin belirtileri gündüz aşırı uyku hali, hipnagojik ve hipnopompik halüsinasyonlar, katapleksi, uyku felci ve uyku başlangıcında REM Uykusu. Bu gibi rahatsızlıkların tedavi edilmesi amacıyla üretilen ilaçların imalatında bağışıklık bastırıcı madde olarak kafein kullanılır.
 • Kapsüllenmiş Kafein bilesimlerinin içerisinde kullanılır. Burada aynı zamanda bir organik asit kullanılır. Bu organik asit Oksalik Asit, Malik Asit ve Süksinik Asit olabilir. Bunun yanında vizkozite artırıcı madde kullanılır. Bunlar HPMC ve Guar Gum olabilir.

Fiyatlarına Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Kafein fiyat olarak, üretimi yapılan bitkilerin o sezon ki verimine bağlı olarak değişmektedir. Bitkilerin verimi arttıkça fiyatları artacaktır.

Fiyat olarak kullanımı ile doğru orantılıdır. Kullanım alanı arttıkça kafein fiyat olarak artacaktır.

Bu kimyasalın fiyatları, satışını yapan firmaların stokları ile ters orantılıdır. Stokları arttıkça fiyatlar azalmaktadır.

Kafein fiyat olarak son yıllarda hızlı bir fiyat artışı sergilemektedir. Bunun nedeni tıbbi alanda ve kozmetik alanında kullanımı hızlı bir kullanım trendi yaşamıştır.

Firmamız, Dünyanın en büyük kafein üreticileri arasında yer alan 2 firmanın distribütörü olarak pazarda geniş bir hakimiyete sahiptir.

Kafein Satışı

Kimyasal maddeler uluslararası standartlarda belirlenmiş ambalajlar ile paketlenir. Bunlar en düşük ambalaj ile başlayarak en büyük ambalaja veya tankerli olacak dökme yöntemi ile satışı yapılmaktadır. Bunlar 1 gramlık ambalaj da olabilir, 1 tonluk big bağ ambalaj da olabilir, en düşük bidon ambalajı da olabilir, tankerli olacak şekilde ambalajsız satış da yapılmaktadır.