Paylaş •  

 

Çinko Glukonat (Zinc Gluconate)

ÇİNKO GLUKONAT FORMÜLÜ
ÇİNKO GLUKONAT AMABALAJ (ZINC GLUCONATE)ÇİNKO GLUKONAT AMABALAJ
Ürün Belgeleri
ÇİNKO GLUKONAT ANALİZ SERTİFİKASI

Çinko Glukonat (Zinc Gluconate) Nedir?

Molekül Formülü (Çinko Glukonat): C12H22O14Zn

Molekül Ağırlığı: 455.67 g/mol

Kimyasal Adı: Çinko Glukonat

CAS Numarası: 4468-02-4

Zinc Gluconate biyolojik yapıda büyük öneme sahiptir. Glukonik asit formu sağlayabilmek için besin takviyesi olarak işlem görür.

Nasıl bir etki mekanizmasına sahip olduğu tam olarak bilinmemektedir. Fakat organik çinko takviyesi ajanı olarak bilinir.

Zinc Gluconate yapısal olarak bir Zn+2 çinko katyonuna 2 adet glukonik asit bağlanması ile elde edilir.

Bazı antibiyotiklerin etkisinden azaltma eğilimine sahiptir.

Diğer İsimleri Aşağıdaki Gibidir:

 • Glukonik Asit Çinko Tuzu
 • Çinko Glukonat Hidrat
 • Çinko Glukonat (USP)
 • Pentahidroksihaksanoat
 • 4468-02-4
 • Çinko (II) Glukonat
 • Çinko kaynağı
 • D-Glukonat
 • D-Glukonik Asit
 • Çinko Glukonat Anhidrat

Nasıl Üretilir?

Hammadde olarak glikoz kullanılır. Glikoz, Aspergillus Niger katalizörü ile fermantasyona uğratılır. Bu üretim yöntemi basittir. Bir çok üretici tarafından kullanılmaktadır. Hammadde maliyetleri düşüktür fakat fermantasyon sürecinin maliyeti çok yüksektir. Çünkü yüksek teknoloji gerektirmektedir.

Bu işlemin reaksiyonu aşağıdaki gibidir.

C6H12O6 + O2[Aspergillus Niger] 》C6H11O6OH[ZnO] 》(C6H11O6O)2Zn + H2O

Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri Nelerdir?

Beyaz toz veya granül formunda bulunur.

pH değeri 0.01 g/mlt deki çözeltisinde 5.5-7.5 aralığındadır.

Çözünürlük olarak suda iyi çözünmektedir. Yaklaşık 100 g/L dir. Metilen Klorür ve saf etanol içerisinde cözünmemektedir.

Erime noktası 172-175 °C aralığındadır.

Kaynama Noktası 673.6 °C dir.

Yoğunluğu 2.907 g/cm3 tür.

Nemden uzak bir şekilde ve oda sıcaklığında depolama yapılmalıdır.

Soğuk Algınlığını Önlemek İçin Çinko Glukonat Önemi

İnsanlarda bağışıklık sisteminin savunularak sağlığın korunması için en önemli bileşenlerden ii tanesi C Vitamini ve Çinkodur. Bu bileşik ve elementlerin yetersiz düzeyde alınmasından kaynaklı soğuk algınlığı hastalıkları toplumlar acısından büyük kayıplar ve ekonomik sorunlara neden olmaktadır.

Çok uzun zamandan bu yana her iki madde de ayrı ayrı kullanılarak farmakoloji ve gıda takviyesi alanında incelenmiştir. Lakin bu iki maddenin kombinasyonu daha farklı sonuçlara ışık tutmaktadır.

Askorbik Asit (C Vitamini) ve Çinko Glukonat ile birleştirilerek hazırlanan ürünler, soğuk algınlığı olan hastalarda uygulanması ile hastalığın seyrettiği 5 gün içerisinde etkisini göstermiştir. Bu yöntemin diğer uygulamalara kıyasla daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Bunlara ek olarak hastalığın göstergesi olan semptomların daha kısa zaman içerisinde giderildiği anlaşılmıştır.

Sonuç olarak bu bulaşıcı viral rahatsızlığın iyi bir çinko takviyesi (Çinko Glukonat, Çinko Sülfat) ile Askorbik Asit (C Vitamini) modifikasyonunun hastalığı önlemede önemli olacağı tespit edilmiştir.

Çinko Glukonat Kullanım Alanları Nerelerdir?

 • İlaç kimyasalı olarak antioksidan etkisi bulunan birçok önemli enzimin aktive edilmesinde glukonik asit rol oynar. Bu sayede oksijensiz radikallerin zarar görmesini engelleme etkisine sahiptir.
 • Çok iyi bir çinko kaynağı olmasından dolayı T lenfosit aktivasyonunu indükleme etkisinin yanında B lenfositleri aktive ederek metabolik yapıyı korumak işlevselliğini sağlamak için, hücre zarının geçirgenliğini sağlamak için glukonik asit takviyeli ilaçları üretilir.
 • Ağız bakımı ürünlerinin imalatında kullanılarak kötü kokuları azaltmak, tartar oluşumunu engellemek ve diş plakalarını korumak için çinko glukonat (Zinc Gluconate) formüllü ürünler uygulanır.
 • Bazı diyet ürünlerinde gıda katkı maddesi olarak kullanılmaktadır.
 • Çinko sülfattan daha az yan etkilere sahip olmasından ve daha iyi emilim sağlamasından kaynaklı çinko sülfata alternatif olarak bu kimyasal kullanılır. Biyolojik olarak Çinko sülfattan yaklaşık 1.6 kat daha yararlanım söz konusudur.
 • Insülin direncine bağımlı olmayan insanların diyabet tedavisi için ilaç etken maddesi olarak çinko Zinc Gluconate kullanılır.
 • Vücudun insülin duyarlılığını artırmaktadır.
 • Basınç ülseri, vücut içerisindeki belirli bir bölgede kan dolaşımının azalması nedeniyle cilt ve doku hasarı meydana gelir. Basınç ülseri tedavisinde kullanılan ilaçların veya gıda takviyelerinin imalatında kullanılır. Buradaki kullanılma nedeni; Çinko’nun birçok enzimatik reaksiyonda önemli bir göreve sahip olmasıdır.
 • Multivitamin Takviyesi üretiminde Askorbik Asit, Magnezyum Sülfat ve Kafein ile birlikte kullanılarak, zihinsel netlik etkisi oluşturmaya yardımcı olmaktadır.
 • Vücut içerisinde protein sentezinin iyi çalışması, yaraların iyileşmesi ve kan değerlerinin stabilizasyonu için D-Glukonat içeren ilaçların üretiminde kullanılmaktadır.

Fiyatlarına Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Fiyat olarak glikoz fiyatlarına ve üretim yöntemindeki katalizör fiyatına doğrudan bağlıdır. Bunun yanında üretim metodolojisindeki fermantasyon teknolojisi çok yüksek maliyete sahiptir. Bu parametrelerde çinko glukonat (Zinc Gluconate) fiyatlarına doğrudan etki etmektedir.

Çinko glukonat (Zinc Gluconate) fiyatları ilaç sektöründe bu kimyasalın kullanıldığı ilaçların sayısı artması ile zaman içerisinde yükselen bir grafik izlemiştir.

Çinko glukonat (Zinc Gluconate) satışı yapan firmalar stoklarını artırması durumunda bu hammaddenin fiyatı artacaktır.

Çinko Glukonat (Zinc Gluconate) Satışı

Kimyasal maddeler uluslararası standartlarda belirlenmiş ambalajlar ile paketlenir. Bunlar en düşük ambalaj ile başlayarak en büyük ambalaja veya tankerli olacak dökme yöntemi ile satışı yapılmaktadır. Bunlar 1 gramlık ambalaj da olabilir, 1 tonluk big bağ ambalaj da olabilir, en düşük bidon ambalajı da olabilir, tankerli olacak şekilde ambalajsız satış da yapılmaktadır.