Paylaş •  

 

Monosodyum Glutamat

MONOSODYUM GLUTAMAT FORMÜLÜ
MONO SODYUM GLUTAMAT AMBALAJ
MONOSODYUM GLUTAMAT AMBALAJ
Ürün Belgeleri
MONOSODYUM GLUTAMAT ANALİZ SERTİFİKASI

Monosodyum Glutamat Nedir?

Molekül Formülü (Monosodyum Glutamat): C5H8NaNO4.H2O yada C5H8NNaO4

Molekül Ağırlığı: 169.112 g/mol

Kimyasal Adı: L-Glutamik Asit, Monosodyum tuzu

CAS Numarası: 142-47-2

Bir amino asit olan glutamik asidin sodyum tuzu olan bir kimyasal bileşiktir. Glutamik Asit ise süt ürünleri, et, baklagiller ve mantarlar gibi birçok proteinin bileşenleri arasında yer almaktadır.

Hafif veya pepton benzeri bir kokuya sahip beyaz kristal toz formundadır. Monosodyum Glutamat (MSG) lezzeti yoğunlaştırır ve geliştirir. Ancak kendine has lezzetlere etki etmez.

Aminoasit biçiminde veya serbest olarak bulunabilmektedir.

Marketlerde bulunan birçok işlenmiş gıdada mono sodyum glutamat bulunmaktadır.

Monosodyum glutamat formülü: C5H8NaNO4.H2O

E Kodu: E 621 dir.

Diğer İsimleri Aşağıdaki Gibidir;

 • Monosodyum Glutamat
 • Çin tuzu
 • MSG
 • Glutamik Asit, sodyum Tuzu
 • DL-Monosodyum Glutamat
 • Sodyum Asit 1-Glutamat
 • Sodyum L-Glutamat
 • 142-47-2
 • L(+) Sodyum Glutamat
 • Sodyum L-Hidrojen Glutamat
 • Glutamat Sodyum
 • Glutamik Asit,L-,sodyum tuzu
 • E 621

Nasıl Üretilir?

Monosodyum glutamat nasıl elde edilir sorusunun cevabı aşağıdaki gibidir.

İlk olarak pancar şekeri çözeltisinden elde edilmesi durumunda organik yöntem ile glutamik Asit’in elde edilmesidir. Bu tür hammaddeler içerisinde karmaşık yapıya sahip birçok organik kimyasal madde bulunmaktadır. Bundan dolayı ayrılması ve saflaştırılması çok karmaşık bir süreçtir.

Monosodyum glutamat elde edilmesinde kullanılan maddeler mısır gluteni, buğday gluteni, fakülte proteini ve şeker pancarıdır.

Monosodyum Glutamatın endüstriyel düzeyde üretimi melas ve nişastaların hidrolizatı ile gerçekleştirilmektedir. Bu kimyasalın üretim sürecinde sürecinde kültür ortamı, amonyum iyonlarının asimilasyonu ve L- Glutamik asit oluşumu sayesinde asidik hale gelmektedir.

Monosodyum Glutamat (MSG) üretim sürecinde gaz halindeki Amonyak nötr pH’ı korumak ve sulanmayı önlemek amacıyla bunların avantajlarından faydalanılmaktadır. Bu aşamada ne hidroksil iyonu ne de su bulunmaktadır.

MSG üretim sürecinde fermantasyon teknolojisinin ilerlemesinden faydalanılmıştır. Buradaki teknolojik birikim L-Glutamik asit veriminin artırılmasında büyük rol oynamaktadır. Üretim yapılırken fermantasyon karışımının pH’ı Glutamik Asit kristallerinin geri kazanılması için 3.2 ye ayarlanmıştır. Daha sonra ki süreçte ekstraksiyon işlemi ile Mono sodyum Glutamat elde edilmiştir.

Monosodyum Glutamat Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri Nelerdir?

Beyaz kristal katı formundadır.

Çözünürlük olarak suda kolayca çözünebilme özelliğine sahiptir. Kokusuz bir kimyasaldır. Etanol ve Eter’de hemen hemen çözünmez.

Kaynama noktası 225 °C dir.

Erime Noktası 450 °F dir.

Ayrışması durumunda sodyum oksit ve azot dumanları yaymaktadır.

Glutamat’ın % 5 lik çözeltisi pH olarak 6,7 ile 7,2 arasındadır.

Mono Sodyum Glutamat’ın Besin Olarak İşlevselliği Nasıldır?

MSG vücudun doku ve bazı organlarında ara metabolizmada bir çok temel olayları etkileyici ve işlevsellik katan kimyasaldır. Yetişkin bireylerde her gün yaklaşık 4.8 g glutamat döngüsel olarak kullanılır.

Metabolizmadaki Bazı Özellikleri Aşağıdaki Gibidir

 1. L-glutamik asit protein sentezinde işlev gören substrat özelliğindedir. Proteinlerin sekonder yapısında etki etmektedir.
 2.  Alfa Ketoglutaratkarda transmisyon ortağı olarak. L-glutamat dehidrojenaz ile katalize edilen bu reaksiyon sayesinde bir çok aminoasitin biyosentezi gerçekleştirir.
 3. Glutamattan Glutamin’in sentezinin gerçekleştirmesini sağlar. Bu sayede kan içerisinde taşınmasını sağlamaktadır. Bu nedenle glutamin oluşumunda etken olmasından kaynaklı çok önemli bir reaksiyondur.
 4. Nörotransmitter etkisi bulunur. Merkezi sinir sistemini uyararak sinaptik iletimi daha hızlı bir hale getirmektedir.
 5. Mono Sodyum Glutamat (MSG) bazı dokular için enerji kaynağı olarak etki etmektedir. Bağırsak dokularında enerji kaynağı olarak işlem görür.

Glutamat’ın Gıdalardaki Etkisi

Saf mono sodyum glutamat tek başına kullanıldığında iyi bir tada sahip değildir. Fakat lezzet verici bir aroma ile harmanlandığında güzel bir tat oluşturmaktadır. Mono Sodyum Glutamat lezzetli bir tat ile birleştiğinde lezzet-tat bileşenlerini aktif hale getirdiği tespit edilmiştir.

Mono Sodyum Glutamat’ın Sodyum klorür’e göre kütlece sodyum (Na) içeriği %12 dolaylarındadır. Sodyum Klorür deki kütlece sodyum (Na) içeriği %39 civarındadır. Bu da yaklaşık 3 kat daha Sodyum (Na) değerinin düşük olduğu anlamına gelmektedir.

Mono Sodyum Glutamat’ın kullanım konsantrasyonu yiyeceklere göre değişir. Optimum kullanım oranının üzerinde ilave yapılması durumunda lezzet verimi hızla düşmektedir. Örneğin çorbalardaki mono sodyum glutamat oranı 1 gr/100 mlt’nin üzerinde olursa lezzet derecesi düşmektedir.

Monosodyum Glutamat Kullanım Alanları Nerelerdir?

 • Ticari gıdalarda en yaygın şekilde kullanılan gıda katkı maddelerinden bir tanesidir. İşlenmiş gıdalarda bulunmaktadır.
 • İşlenmiş gıdalara aroma vermesi amacıyla Mono Sodyum glutamat kullanılmaktadır.
 • Lezzet artırıcı olarak kullanılmaktadır.
 • Dil üzerinde bulunan glutamat reseptörlerini uyararak yiyeceklere etli, tuzlu ve brothy bir tat vermek amacıyla  glutamat kullanılır.
 • Kullanım alanları arasında hidrolize edilmiş bitkisel protein genellikle etli veya tuzlu bir lezzet vermek için gıdalarda bileşen olarak kullanılmaktadır.
 • Sanayide dolgu maddesi olarak kullanılabilir. Bazı yapı, inşaat malzemelerinin imalatında kullanılmaktadır.
 • İnsanların sağlıklı olmasına yardımcı olmasında büyük etkisi olan yağ asitleri arasında Omega 3 Yağ Asidi bulunur. Omega 3 Yağ asidi kan pıhtılaştırıcı, iltihap önleyici ve romatoid artrit tedavisinde kullanılır. Omega 3 yağ asidinin elde edildiği balık yağının bozulması ve kokusu nedeniyle rafine edilmesi gerekir. Balık yağının rafine edilmesinde Mono Sodyum Glutamat (MSG) kullanılır.
 • Kraker üretiminde, dondurulmuş maddelerde, konserve ve ton balığı üretiminde kullanılır.
 • Kafeinde bulunan acı tadın maskelenmesi için Glutamik Asit veya Glutamik Asitin mono sodyum tuzu olan Mono Sodyum Glutamat’ın sudaki çözeltisi kullanılır.

Fiyatlarına Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Glutamat (MSG) Fiyat olarak MSG üretiminde kullanılan maddelerin fiyatları ile doğru orantılıdır. Buradaki hammaddelerin fiyatları arttıkça bu kimyasalın fiyatı artacaktır.

Fiyatları kullanım alanı ile doğru orantılıdır. Kullanım alanları arttıkça Monosodyum Glutamat (MSG) fiyat olarak artacaktır. Bu kimyasalın üretimi talebi karşılamayacağından dolayı fiyatları artıracaktır.

Fiyatlar Monosodyum Glutamat (MSG) satışı yapan firmaların stoklarına da bağlıdır. Stokları arttıkça kimyasalın fiyatı azalacaktır

Monosodyum Glutamat Satışı

Kimyasal maddeler uluslararası standartlarda belirlenmiş ambalajlar ile paketlenir. Bunlar en düşük ambalaj ile başlayarak en büyük ambalaja veya tankerli olacak dökme yöntemi ile satışı yapılmaktadır. Bunlar 1 gramlık ambalaj da olabilir, 1 tonluk big bağ ambalaj da olabilir, en düşük bidon ambalajı da olabilir, tankerli olacak şekilde ambalajsız satış da yapılmaktadır.