Paylaş •  

 

İzopropil Miristat

İZOPROPİL MİRİSTAT FORMÜLÜ
Ürün Belgeleri
İZOPROPİL MİRİSTAT ANALİZ SERTİFİKASI

İzopropil Miristat Nedir?

İzopropil Miristat Molekül Formülü: C17H34O2

Molekül Ağırlığı: 270.5 g/mol

Kimyasal Adı: İzopropil Tetradekanoat

CAS Numarası: 110-27-5

Miristik asitin izopropil alkol ile esterleşmesi reaksiyonundan elde edilen nemlendirici bir kimyasaldır. Cilde çok hızlı nüfuz eden kimyasal arasındaki en önemli bileşiklerdendir.

Kozmetik sektöründe nemlendirici kremlerin vazgeçilmez parçasıdır. Ester türevi bir kimyasal maddedir. Yağ asidi özelliği bulunur.

Bazı formülasyonlarda emülgatör ve dağıtıcı etkisi bulunmaktadır.

Kısaca IPM olarak adlandırılır.

Diğer İsimleri Aşağıdaki Gibidir;

 • Izopropyl Myristate
 • Metiletil Tetradekanoat
 • Miristik asit izopropil esteri
 • İzopropil Tetradekanoik asit
 • IPM
 • Tetradekanoik asit izopropil
 • Ester

Nasıl Üretilir?

İzopropil Miristat üretimi, hindistan cevizinden elde edilen miristik asit ile izopropil alkol’ün esterleştirme reaksiyonu ile elde edilir. Isıtma işlemi başlamadan önce %98’lik sülfürik asit ilave edilir. Bu süreçten sonra uzun bir süre ısıtılmaktadır.

Üretim sürecinden sonra izopropil alkol geri kazanılır ve akabinde Sodyum Karbonat ile nötralize edilmektedir. Üretimdeki sonraki adım izopropil alkol ve su damıtılır. Son olarak İPM saflaştırılır.

İzopropil Miristat Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri Nelerdir?

Fiziksel olarak renksiz ve kokusuz bir yağlı bir sıvı olarak ortaya çıkmaktadır.

Erime noktası 3.0 °C civarındadır.

20 °C deki Yoğunluk 0.85 g/cm3 civarındadır. Bu değer, düşük viskoziteye sahip bir sıvı olarak öne çıkmaktadır.

Çözünürlük olarak etil asetat, butil asetat, aseton, etil alkol ve mineral yağlarda çözünmektedir. Fakat mono propilen glikol ve Gliserin içerisinde çözünmektedir.

İzopropil Miristat Kullanım Alanları Nerelerdir?

 • Nemlendirici imalatında kullanılan kimyasal maddeler izopropil palmitat ve izopropil miristat olarak bilinir. Bu kimyasal bileşikler ile üst segment kozmetik ürünleri elde edilmektedir.
 • Lanolin içeren cilt yağlayıcı maddelerde çözücü olarak kullanılır.
 • Dağıtıcı ajan olarak kullanılır.
 • Merhemler yağlı maddelerdir. Bu bileşik yağ asidi özelliğine sahip olduğundan dolayı farmasötik maddelerden olan merhemlerin imalatında kullanılır.
 • İnsan vücuduna ameliyat sonrasında entegre edilen tıbbi cihazların korunması için, modifiye edilmiş polieter üretan kaplamalar kullanılır.
 • Tıbbi alanda jel formunda modifiye edilerek, testosteron hormonunun difüzyonu üzerinde çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışma sonucunda İPM nin difüzyon etkisinin olumlu olduğu tespit edilmiştir.
 • İnsan kafasında bulunan kafa bitlerini yok etmek için üretilen kimyasallara alternatif olarak İPM kullanılır. Bunun nedeni eski yöntem kimyasal maddelere göre bu hammadde toksik değildir.
 • Saç kıvırma ve düzleştirme formüllerinde noniyonik yüzey aktif maddeler arasında bulunan gliseril monostearat ile birlikte veya tek başına İPM kullanılabilir.
 • Bebek ciltleri hassas ciltlerdir. Bazı bebek ciltleri 3-5 ay aralığında dökülmeler olmaktadır. Bunu önlemek için Çinko stearat, benzil salisilat ve magnezyum sülfat içeren nemlendirici, deriyi koruyucu ve bakım sağlayıcı bebek kremleri üretilir. Bu kremlerin imalatında izopropil miristat kullanılır.

Fiyatlarına Etki Eden Faktörler Nelerdir?

İzopropil miristat fiyat olarak üretiminde kullanılan hammaddelerin fiyatlarına doğrudan bağlıdır. Hindistan cevizi ve izopropil alkol fiyatları arttık bu kimyasal madde fiyat olarak artacaktır.

İzopropil miristat distribütör firmaları fiyatları kontrol altında tutmaktadır. Distribütör stokları azalması durumunda fiyatlar yükselecektir.

İzorpopil miristat satışı yapan firmaların fiyat politikaları genel olarak, stoklarla ilgilidir. Stoklar arttıkça fiyatlar kısa süreli azalacaktır.

Kullanım alanları son zamanlarda, kaliteli kozmetik ürünlerinin üretimi artmasıyla izopropil miristat fiyatları artmıştır.

İzopropil Miristat Satışı

Kimyasal maddeler uluslararası standartlarda belirlenmiş ambalajlar ile paketlenir. Bunlar en düşük ambalaj ile başlayarak en büyük ambalaja veya tankerli olacak dökme yöntemi ile satışı yapılmaktadır. Bunlar 1 gramlık ambalaj da olabilir, 1 tonluk big bağ ambalaj da olabilir, en düşük bidon ambalajı da olabilir, tankerli olacak şekilde ambalajsız satış da yapılmaktadır.