Paylaş •  

 

Sodyum Bikarbonat

SODYUM BİKARBONAT FORMÜLÜ
SODYUM Bİ KARBONAT AMBALAJ
SODYUM BİKARBONAT AMBALAJ 25 KG
Ürün Belgeleri
SODYUM BİKARBONAT ANALİZ SERTİFİKASI

Sodyum Bikarbonat Nedir?

Molekül Formülü (Sodyum Bikarbonat): NaHCO3

Molekül Ağırlığı: 84.01 gr/mol

Kimyasal Adı: Sodyum Hidrojen Karbonat

CAS Numarası: 144-55-8

Sodyum Bikarbonat, alkali özellik kazandırma kabiliyeti bulunan, elektrolit değiştirme özelliklerine sahip karbonik asidin monosodyum tuzudur.

Ayrışması sonucu Sodyum (Na+) ve Bikarbonat (HCO3)iyonları meydana gelir. İyon oluşumu sonucunda plazma bikarbonatı artırır ve fazla bulunan Hidrojen, iyon konsantrasyonunu tamponlayıcı özellik gösterir. Bu da kanın pH’ını yükseltmektedir.

Kabartma tozu olarak da bilinmektedir.

Sodyum Bikarbonat’ın Diğer İsimleri aşağıdaki gibidir;

 • Sodyum Hidrojen Karbonat
 • Soda
 • 144-55-8
 • Karbonat
 • Sodyum Asit Karbonat
 • Karbonik Asit Monosodyum Tuzu
 • Sodyum Hidrokarbonat
 • Monosodyum Hidrojen Karbonat
 • NaHCO3
 • Soda, Fırınlama

Üretimi Nasıl Yapılır?

Sodyum Bikarbonat üretimi, kimyasal olarak sodyum karbonat veya Sodyum Klorür ve Karbondioksitten elde edilmektedir.

Rafine soda külü doymuş çözeltisinin karbonasyonu ile üretilmektedir.

Reaksiyon sürecinde, Amonyak soda işlemiyle üretilir. Bu süreçten sonra karbondioksit amonyak suyunda ortak tuz çözeltisine geçirilmektedir. Daha sonraki safhada çökeltilir. Ve Amonyum Klorür çözeltisi kireçle ısıtılır. Bu sayede amonyak yeniden  üretilir ve işleme geri döndürülmektedir.

Üretimi 3 sınıf kullanım için üretilmektedir.

Gıda Sınıfı Bikarbonat

Teknik Sınıf Bikarbonat

Besin Sınıfı Bikarbonat

Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri Nelerdir?

Fiziksel olarak kokusuz, hafif acı (Alkali) tadında bulunmaktadır. Görünüm olarak beyaz kristal toz formdadır.

Sodyum Bikarbonat pH olarak ortalama 8.3 civarındadır. pH değerini etkileyen faktörler üretimde kullanılan kimyasalların değerlerine bağlıdır.

Erime noktası 50 ° C civarındadır.

Çözünürlüğü 25 °C de 1 Lt su içerisinde 100 gr’ dır.

Yoğunluğu 2.1 gr/cm3’ tür.

Çözünürlük olarak su içerisinde çözünür. Etanol içerisinde çözünmez.

Kuru havada kararlıdır. Fakat nemli ortamlarda yavaş yavaş ayrışma eğilimi göstermektedir.

Sodyum Bikarbonat’ın Solunum Patojenleri Üzerindeki Etkisi

Mikropların belirli bir pH aralığında büyüdüğü tespit edilmektedir. Ortamdaki pH düzeyinin değişmesi durumunda patojenler farklı etkiler gösterebilir.

Akciğer enfeksiyonları, bakteri, mantar, virüs ve parazitlerden kaynaklanmaktadır. Bildiğimiz tüm mikroplar belirli bir pH aralığında ihtiyaç duyar. Enzimlerin aktifliği, reaksiyon oranı, protein stabilitesi, nükleik asitlerin yapısı gibi birçok etken biyolojik eylemi etkiler.

Sodyum Bikarbonat vantilatör, dolaşım desteği ve hiperkaleminin oluşmasından sonra kardiyopulmoner resusistasyonda sıklıkla kullanılmaktadır.

Bu alanda bikarbonat’ın kullanılması ile metabolik alkoloz, pulmoner ödem, konjestif kalp yetmezliği hiprosmolar sendromu,hipervolemi ve hipertansiyon etkilerini azaltmaktadır.

Sonuç olarak bu alanda kullanılması durumunda patojenlerin önemli düzeyde inhibe edildiği tespit edilmektedir.

Baca Gazlarında Kükürt Giderimi İçin Sodyum Bikarbonat Kullanımı Nasıldır?

Baca Gazlarında Kükürt Giderimi İçin kuru katkı maddesi enjeksiyonu olarak bikarbonat kullanılmaktadır. Kömür yakıtlı buhar santralleri bu sistemin uygulanması için potansiyel yerlerdir.

Sodyum Bikarbonat ile SO2 reaksiyonu 650 °F sıcaklıkta Sülfata dönüşmektedir. 550 ° F sıcaklık üzerindeki sıcaklıklarda Sülfat dönüşümü için SO2 ye maruz kalma süresi öneli bir faktör oluşturmaktadır.

Sodyum Bikarbonat ile SO2 giderimi reaksiyonunda kimyasalın tanecik boyutunun çok önemli olmadığı tespit edilmiştir.

Efervesan Tabletlerde Sodyum Bikarbonat Kullanımı Nasıldır?

İlaç sektöründe efervesan tabletler ile oral dozaj verme yöntemleri en çok tercih edilen yöntemlerdir. Efervesan tabletlerin yavaş emilim gibi dezavantajları ilacın emilimini zorlaştırmaktadır.

Efervesan tabletlerin işlevselliklerinin iyi olması için suda iyi çözünüp dağılması gerekmektedir. Suda çözüldüğünde karbondioksit salgılaması gerekmektedir.
Sodyum Bikarbonatın efervesan tablet de kullanımı ile ilgili bir reaksiyon aşağıdaki gibidir;

C6H8O7(aq) + 3NaHCO3(aq) 》Na3C6H5O7 (aq) + 4H2O + 3CO2 (g)

Ortamda çok az miktarda su olması bile bu reaksiyonda katalizör etkisi yapmaktadır. Şu varlığı bu reaksiyonun gerçekleşmesini sağlar. Bundan dolayı sodyum bi karbonat kullanılan efervesan tabletlerde suyun teması çok iyi şekilde kesilerek üretimi sağlanmalıdır.

Kullanım Alanları Nerelerdir?

 • Tamponlama maddesi ve pH ayarlayıcısı olarak kullanılan inorganik özellikteki tuzdur.
 • Akne tedavisinde birçok kimyasal bileşim ile birlikte kullanılmaktadır. Salisilik Asit gibi bir aktif madde ile etkileşimi önemlidir.
 • Sodyum Karbonat ile birlikte kullanılarak yüksek kararlılığa sahip tampon çözelti yapılması amacıyla kullanılır. Bu tampon çözelti ile fosforik asidin fenolik esterlerinde enzim çalışmaları için geçerlidir.
 • Sodyum Bikarbonat nötralize edici özellik katmasından dolayı cildi pürüzsüzleştirici tozların imalatında kullanılmaktadır.
 • Gıda sektöründe, fırınlanmış ürünlere daha iyi hacim katmak ve hassas yeme özelliği sağladığından dolayı genişleyen karbondioksiti açığa çıkarmak için kullanılmaktadır.
 • Kuru karışım içeceklerinde karbonatı oluşturmak için kullanılmaktadır.
 • Kabartma tozunun üretiminde kullanılan ana kimyasal bileşendir.
 • Birçok sodyum tuzunun imalatında kullanılmaktadır. Yani buradan şunu çıkarabiliriz. Aslında bikarbonat ile birçok sodyum tuzu üretilmektedir. Bu nedenle çok önemli bir kimyasaldır.
 • Koku emici ürünlerin imalatında kullanılmaktadır. Aynı zamanda temizlik maddesi olarak kullanılabilir.
 • Hayvan yemlerinin imalatında, asitlik düzenleyici olarak kullanılmaktadır. Burada pH’ı 6.0-6.8 arasında stabilize ederek  üretime katkı sağlamaktadır.
 • Sodyum Bikarbonat’ın hayvan yemlerinin imalatında kullanılması sayesinde hayvanların besleme verimliliğini artırmaktadır.
 • Bazı akülerde korozyon oluşmaktadır. Akülerin terminalleri ve bağlantılarında oluşan pas’ın temizlenmesi ve bu bağlantı noktaları ile terminalleri parlatılması ve paslanmayı ortadan kaldırabilmek için Sodyum Bikarbonat kullanılır.
 • İlaç sektöründe bikarbonatın asit nötrleştirme etkisinden faydalanılır. Diğer kimyasallarla potansiyel bağlanma ve temizleme özellikleri kazandırmaktadır.
 • Farklı özellikteki efervesan tabletlerin imalatında kullanılmaktadır.
 • Diş macunu imalatında kullanılmaktadır. Bu uygulamada kabartma maddesi olarak işlem görmektedir.
 • Nemi emme kabiliyeti sayesinde stabil efervesan tabletlerin üretiminde kullanılır.
 • Bazı pestisitlerin imalatında kullanılır.
 • Mide ekşimesi (Reflü) gibi rahatsızlıkları bulunan insanların tedavi edilmesi için Sodyum Aljinat ile birlikte yer alan ilaçların imalatında kullanılır.

Fiyatlarına Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Uzun süreden bu yana artarak ilerlemiştir. Sodyum Bikarbonat fiyatları, üretimde kullanılan kimyasalların fiyatları ile doğru orantılıdır. Örneğin tuz fiyatları arttıkça bu kimyasalın fiyatı artacaktır.

Fiyatları, sodyum bikarbonat üretim tesislerinin sayısına paralel olarak ters orantılıdır. Üretim tesisi arttıkça Bikarbonat fiyat olarak düşecektir. Çünkü piyasada yeterli kabartma tozu olacaktır.

Sodyum Bikarbonat toptan satışı yapan firmalar , bazen fiyatlar üzerinde büyük etkiye sahiptir. Stokları arttıkça fiyat olarak düşecektir.

Sodyum Bikarbonat Satışı

Kimyasal maddeler uluslararası standartlarda belirlenmiş ambalajlar ile paketlenir. Bunlar en düşük ambalaj ile başlayarak en büyük ambalaja veya tankerli olacak dökme yöntemi ile satışı yapılmaktadır. Bunlar 1 gramlık ambalaj da olabilir, 1 tonluk big bağ ambalaj da olabilir, en düşük bidon ambalajı da olabilir, tankerli olacak şekilde ambalajsız satış da yapılmaktadır.