Paylaş •

Salisilik Asit

SALİSİLİK ASİT AMBALAJSALİSİLİK ASİT AMBALAJ
Ürün Belgeleri
SALİSİLİK ASİT ANALİZ SERTİFİKASI

Salisilik Asit Nedir?

Molekül Formülü (Salisilik Asit): C7H6O3

Molekül Ağırlığı: 138.12 g/mol

Kimyasal Adı:Salisilik Asit

CAS Numarası: 69-72-7

Salisilik Asit bitkilerde doğal olarak oluşan kimyasal bir bileşiktir. Özellikle söğüt ağacının kabuğunda bulunmaktadır. Kimyasal olarak beta hidroksi asittir. Doğrudan aktiviteleri bulunan enflamatuar bir maddedir. Bunun yanında dökülmeyi teşvik etme kabiliyetinden kaynaklı olarak topikal bir antibakteriyel maddesi özelliklerine sahiptir.

Salisilik Asit salisin ile oluşturulmuş bir salisindir. Metabolize edilme özelliğine sahiptir. Bir kaç beta hidroksi asitten biridir. Epidermis hücrelerinin daha kolay dökülmesine yardımcı olur.

Söğüt ağacının kabuğunda doğal olarak bulunmaktadır. Söğüt ağacının kabuğu yüzyıllar boyunca çeşitli rahatsızlıkları gidermek için kullanılmıştır. Kısacası bu kimyasal harika bir ilaçtır.

Diğer İsimleri Aşağıdaki Gibidir;

 • Salicylic Acid Medical grade
 • Salicylic Acid
 • Hidroksibenzenkarboksilik Asit
 • 2-hidroksibenzoik Asit
 • Salisilat
 • o-hidroksibenzoik asit
 • Fenol-2-Karboksilik asit
 • Orto-hidroksibenzoik Asit
 • 2-hidroksi benzoat
 • 69-72-7
 • Ortohidroksibenzoik asit

Nasıl Üretilir?

Salisilik asit üretimi ticari olarak kolbe-Schmitt reaksiyonu ile üretilmektedir. Üretim sürecinde yüksek basınç altında sodyum fenoksit ve karbondioksit kullanılmaktadır. Bu süreçte sodyum fenoksit ve karbondioksit karıştırılmaktadır. Daha sonra bu karışım sülfürik asit kullanılması ile asitlendirilmektedir.

Üretim sürecinde, asitlendirme işleminden sonra oluşmaktadır.

Bu yöntem ile üretilen salisilik asit farmasötik ve ticari olarak kullanılacak yüksek saflıktaki bir bileşiktir.

Üretimi için bu yöntem geliştirilmeden önce söğüt ağacının kabuğundan elde ediliyordu. Fakat yüksek saflıkta ürün elde edilememesinden kaynaklı sentetik üretim yapılmaktadır.

Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri Nelerdir?

Özellikleri bakımından görünüm olarak, kokusuz, beyaz ve açık ten rengi bir katıdır. Şekil olarak iğne şekilli veya toz formundadır.

Erime noktası 158 °C dir. K

Kaynama noktası 211 °C dir.

Salisilik asit çözünürlük olarak 25 °C’de 2.24 mg/L dir. Çözünürlük olarak terebentin, alkol ve eter yağında çözünür. Ve toluen içerisinde yüksek çözünürlüğe sahiptir.

Salisilik asit yoğunluğu 1.443 gr/mlt dir.

Kararlılık olarak genellikle kararlı bir kimyasaldır. Oksitleyici kimyasal ile uyuşmamaktadır. Işığa duyarlıdır. Güçlü bazlarla uyuşmamaktadır.

Fenol ve karboksilik asitin çift özelliğine sahiptir. Isıtılması durumunda süblime olur. Hızlı ısıtılmaktadır. Isıtılması sonucunda fenol ve karbondioksite ayrışmaktadır.

Salisilik Asit Kullanım Alanları Nerelerdir?

 • Kullanım alanları arasında en çok kullanıldığı alan ilaç sektörüdür. Bu alanlarda insan vücudunda meydana gelen siğillerin tedavi edilmesi için üretilen ilaçların formüllerinde kullanılmaktadır. Salisilik asit burada, cildi yumuşatarak siğillerin düşmesine yardımcı olmaktadır.
 • Ağrı kesicilerin imalatında aktif madde olarak işlem görür. Burada ağrıları hafifleterek iltihaplanmanın oluşmasını engeller. Hasarlı hücrelerden salınmakta olan prostaglandinler olarak adlandırılan hormonların salınmasını engellemektedir.
 • Prostaglandinlerin vücutta salgılama yapan bölümlerinin tıkanmaması, işlevselliğinin durdurulmaması durumunda, vücudun ağrıya duyarlı olmasına neden olan diğer hormonların salınmasına sebebiyet vermektedir. Bu nedenle prostaglandinlerin hormon salgılaması bu kimyasalı içeren ağrı kesici kategorisinde bulanan ilaçlarla giderilmektedir.
 • Kozmetik sektöründe epidermal hücreleri dökmek ve tıkanmış gözenekleri açmak için kullanılan dermal ürünlerin imalatında etken maddedir.
 • Cilt bakım ürünlerinin imalatında kullanılır. Bunlar arasında siğil, nasır, mısır, sedef hastalığı keratoz gibi rahatsızlıklar için üretilen ilaçların içerisinde yer alır.
 • Antimikrobiyal özelliklerinden kaynaklı, koruyucu özelliğinden faydalanılır.
 • Salisilik Asit, glikolik asit, mandelik asit ve laktik asit gibi çeşitli hidroksi asitler olarak bilinmektedir. Ve birçok önemli özelliği nedeniyle kozmetikte endikasyon etkisinden faydalanılır.

Diğer Kullanım Alanları

 • Bu kimyasal kullanılarak üretilen kimyasal peeling konusundaki bilgilerin neredeyse tamamı, cildin gençleşmesi ve disromların onarılmasındaki etkilerine değinmektedir.
 • Boya endüstrisinde, mordan saf sarı, direkt sari GR, asit mordan sarı GG, direkt kahverengi 3GN, asit mordan kahverengi G ve asit boya sarı kompleksi üretimi için kullanılmaktadır. Bu alanda aynı zamanda, rafinaj ve kimyasal reaktif olarak kullanılmaktadır.
 • Pestisit üretiminde kullanılmaktadır. Burada, organik fosfor pestisit izokarbophos ve 4-hidroksikoumarinin sentezi için kullanılmaktadır. Klasik pestisitlerin aksine bu formülasyonlar diğerlerine nazaran daha güvenlidir.
 • Doğrudan olmasa da metil salisilat olarak diş macunu tadı olarak oral temizleme maddeleri olarak kullanılır.
 • Kullanım alanları arasında kauçuk endüstrisi de bulunmaktadır. Bu alanda yanma önleyici madde, UV emici madde ve köpürme maddesi olarak kullanılır.
 • Metil Salisilat, etil esterin hazırlanmasında kullanılan parfüm maddesidir.
 • Farmasötik endüstrisinde ana ilaç üretimi alanında aşağıdaki kimyasalların üretilmesinde kullanılmaktadır.

Bunlar;

 1. Sodyum Salisilat
 2. Kış yeşili yağı( Metil Salisilat)
 3. Salisilik Asit Amin
 4. Aspirin (Asetilsalisilik Asit)
 5. Fenil Salisilattır
 • Farmasötik endüstrisinde lokal kütin hiperplazisi ve cilt mantar enfeksiyonu için antiseptik olarak kullanılır.

Fiyatlarına Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Fiyat olarak üretimi yapılan hammaddelerin fiyatları ile doğrudan bağlantılıdır. Fenol fiyatları arttıkça, bu kimyasalın fiyatı artacaktır.

Salisilik asit fiyat olarak Karbondioksit fiyatıma doğrudan bağlıdır. Karbondioksit fiyat olarak arttıkça fiyatlar artacaktır. Çünkü bu maddenin üretiminde karbondioksit doğrudan kullanılmaktadır.

Fiyatları kullanım alanlarına doğrudan bağlıdır. Kullanım alanlarının artması ile talep artışı olacaktır. Bu fiyatları artacaktır.

Salisilik asit satışı yapan firmaların stoklarına bağlı olarak fiyatlar değişmektedir. Satış yapan firmaların stokları azaldıkça maddenin fiyatları artacaktır. Salisilik asit fiyatları lojistik maliyetlerine doğduran bağlıdır. Üretici fabrikanın, kullanım alanına olan mesafesi fiyatlar üzerinde doğrudan etkilidir. Üretim yeri ile kullanım yeri arasındaki mesafe arttıkça fiyatlar artacaktır.

Kullanım alanlarının durumuna göre fiyatlar değişir. Kullanım alanı arttıkça fiyatlar artacaktır.

Birim fiyatı üretici firmaların sayısına bağlıdır. Üretici firma sayısı arttıkça fiyatlar artacaktır.

Salisilik Asit Satışı

Kimyasal maddeler uluslararası standartlarda belirlenmiş ambalajlar ile paketlenir. Bunlar en düşük ambalaj ile başlayarak en büyük ambalaja veya tankerli olacak dökme yöntemi ile satışı yapılmaktadır. Bunlar 1 gramlık ambalaj da olabilir, 1 tonluk big bağ ambalaj da olabilir, en düşük bidon ambalajı da olabilir, tankerli olacak şekilde ambalajsız satış da yapılmaktadır.